Založ si blog

Stará mama hovorievala. . .

Stará mama niekedy hovorievala, že za druhej svetovej vojny na ich dom padla raketa a zapálila strechu. Bývali u nich aj Nemci a že boli poriadni a slušní a Rusi brali hodinky. A že u dolných susedov bol v kope hnoja sud, v ktorom býval jeden človek, ktorý sa tam ukrýval, lebo nechcel ísť na vojnu. Chvíľu bol u nich aj ruský zajatec, ktorý pomáhal okolo domu. Ostala po ňom drevená pekne vyrezávaná krabička, ktorú mám podnes. Je na nej azbukou nápis „NIŠ“. Premýšľal som nad tým, ako mu muselo byť smutno, keď to vyrezával, ako mu bolo beznádejne nanič. Až po 40 rokoch som sa dozvedel, čo to vlastne znamenalo. Ten zajatec nebol ruský ale srbský a „Niš“ bolo jeho rodné mesto.

 

Pravdaže, aj my sme sa hrávali na „Rusov“ a „Nemcov“. Najlepšie to bývalo v starom humne za záhradou. Bolo tam prítmie. Prenčovské deti iba občas prišli k nám, lebo som bol „chlapec z mesta“. Raz sme prišli na návštevu k jednej rodine, kde sa v záhrade hralo plno detí. Ja som bol oblečený len v červených trenírkach a hanbil som sa ísť medzi ne. Najmä, keď som medzi nimi zbadal pekné dievča s dlhým vrkočom. Rodičia, ktorí sedeli v kuchyni s domácimi, ma stále posielali von. Ja som sa ošíval. Mama potom prišla k oknu a povedala deťom na záhrade:

  • Počkajte. Tonio za chvíľku príde.

Tak to už bolo na mňa priveľa. „Tonio“ ma volali iba doma. To preto, lebo večer predtým, ako som sa mal narodiť, boli sestry s otcom na akomsi španielskom filme, v ktorom sa hlavný hrdina volal Antonio.

Celý červený v lícach a v červených trenírkach som sa nakoniec vynoril spoza rohu domu do záhrady. Deti sa zastavili a obzerali si ma. A vtedy posmešne povedal najväčší chalan z nich.

  • Toto má byť nejaký Tónio?

Deti sa rozosmiali a mne nenapadlo nič iné, len im vyplaziť jazyk. A smiala sa aj tá pekná s vrkočom! Rozbehol som sa preč, utekal som a utekal. Zastavil som sa až v hustých kríkoch pri pálenici a domov som sa vrátil večer…

 

.:.

(c) Anton Pižurný

Spriadanie myšlienok

(úryvok)

 

Prvý kolaborant mestečka

21.08.2018

... Nakoniec som s rodičmi opúšťal legendárny Balaton. Maďarské pláne a puszty ostávali za nami a my sme sa blížili k hraniciam našej vlasti, Československej socialistickej republiky. Dlho viac »

Páni Tvorstva

20.08.2018

I N F E R N O Ľudia už jedia aj kvety a zlato Muži sa milujú s mužmi Ženy sú čoraz tlstejšie Virtuálna realita ovláda životy Stromy sa vraždia na kšeft Matka Zem sa útrpne krúti V pekelnej viac »

Tento svet nebol pre teba

19.08.2018

ET CETERA (Jožovi Urbanovi) Keď ti je dobre, nikam sa neponáhľaj, - tak som ti vravieval, ale ty tvojimi večne nervóznymi šľapajami si vybehol kamsi pristrmo a privysoko, kde možno ani ženy už viac »

Ladislav Bielik, okupácia, 1968

Der Standard k roku 1968: Proti cudzej moci treba bojovať

21.08.2018 12:09

"Poučenie z boja proti cudzej vláde a politickej diktatúre je zásada Nikdy sa nevzdávať!" napísal v stĺpčeku rakúsekho denníka Der Standard novinár Paul Lendvai.

Bratislava, kolóna, námestie SNP,

ÚPN zverejnil unikátne nahrávky z vysielania slovenských slobodných vysielačov

21.08.2018 11:47

Historici ÚPN sa k nahrávkam dostali počas výskumu v prvej polovici tohto roku, keď skúmali archívy bývalej Štátnej bezpečnosti.

radioaktivna latka, skafander

Malajzia pátra po zmiznutom zariadení s rádioaktívnou látkou

21.08.2018 11:46

Existujú obavy, že by zariadenie mohlo byť použité ako špinavá bomba.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Maroko znovu zavedie brannú povinnosť, nevyhnú sa jej ani ženy

21.08.2018 11:29

Marocká ministerská rada schválila návrh zákona o obnovení brannej povinnosti pre mladých mužov i ženy.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 866
Celková čítanosť: 1285854x
Priemerná čítanosť článkov: 1485x

Autor blogu

Kategórie