Založ si blog

Zimné športy

Jediný trocha väčší kopček v našom mestečku bol v Schubertovom parku pod kaštieľom Esterházyovcov. Boli na ňom dlhé rady lavičiek, ktoré viedli až dolu k potoku a za ním bolo postavené veľké pódium, kde sa konávali koncerty. Videl som na ňom napríklad koncert maďarskej bigbítovej skupiny Bergendy, sovietske Vesjolyje devočky (tie nás tak očarili, že sme im s Ďurim Benkom dokonca napísali list, kde sme od nich pýtali fotky s podpismi. Ale list sme poslali do Rostocku, namiesto do Rostova a tak sa nám nakoniec naša korešpondencia vrátila s pečiatkou „Adresát neznámy“), Nora Blahová tam spievala jej Bronzové leto a zboku amfiteátra som videl, že predtým ako vystúpila svojimi dlhočižnými krásnymi nožiskami na pódium, rýchlo sa prežehnala.

Bývali tam aj folklórne slávnosti „Csemadok“, kedy bol park plný stánkov a hudobníkov a tanečníkov. Raz tam prišiel aj folklórny tanečný a spevácky súbor z Dunajskej Stredy, kde so svojou staršou sestrou Helenou prišla aj jej mladšia sestra Jarka…

Bolo to vzrúšo, lebo sme bývali blízko a do nášho dvora sme všetky hudobné produkcie jasne počuli a mali sme to zadarmo. Park vtedy žil rušným životom a nebol taký smutný a opustený, ako je dnes. Lavice a pódium boli zlikvidované.

Ale vtedy to bol náš raj, kde sa asi ako na jedinom mieste v Želiezovciach dalo aspoň trocha lyžovať. Po tom biežku popri laviciach sme sa spúšťali až dolu k potoku a veruže sa raz stalo, že som skončil až v ňom.

Naše prvé lyžiarske výkony boli asi dosť komické, lebo naši mi kúpili obrovské lyže značky Artis a lyžiarske topánky som mal len také najlacnejšie bagandžoidné. Ale zažili sme si aj tak na tom briežku veľa krásnych chvíľ. Najviac sa mi páčilo nočné lyžovanie, keď som sa sám v prítmí parku, osvetlenom len jednou lampou, šmýkal v mrazivom tichu. Urobili sme si dokonca aj malý skokanský mostík a ako vo vytržení sme leteli vzduchom asi sekundu. Neskôr som si zohnal aj lyže bežky a bol to nádherný pocit, vo vlastných koľajách sa s tichým šúchaním pohybovať medzi platany a iné exotické stromy parku Franza Schuberta v Želiezovciach.

Ale vyplatilo sa nám to, pretože keď sme potom boli zo Základnej deväťročnej školy na lyžiarskom zájazde v Mlynkoch Dedinkách, boli sme s Ďurim zaradení do prvého družstva…

.:.
Anton Pižurný
BIELA SKRINKA

Lamentácie

24.03.2018

:( Padla vláda? Iba ak jej voliči. Na hlavu. :( Hadí jed a ľudské zlo bývajú niekedy liečivé. :( Ústavný súd pracuje iba ústami. :( Parlament iba lamentuje. :( Vyšticujme tri veštice. .:. viac »

Kde sa začína chobotnica?

23.03.2018

Ilja Ruppeldt: Nechcem nikoho odsudzovat bez dokazov a pod. Samozrejme, ze ti politici su previazani na rozne pochybne zaujmove skupiny. Ale v pripade tej vrazdy to mohlo byt aj inak. Neviem. Ja nemam viac »

Spomienka na Petra Pišťanka

22.03.2018

"...Jedna vec, ktorá ma mrzí je, že mi začiatkom osemdesiatych rokov nevyšla utajovaná návšteva k Dominikovi Tatarkovi. Nuž, dal som prednosť akémusi rande. Chodievali navštevovať aj básnika viac »

Donald Trump, USA, prezident

Hrozí medzinárodný ekonomický konflikt, obávajú sa firmy

24.03.2018 16:37

V súvislosti s ohlásenými americkými sankčnými clami na čínske výrobky varujú nemecké hospodárske združenia pred ekonomickým konfliktom.

TK, most hid, Bugar,

Bugár: Ospravedlňujem sa za všetko, čím si ľudia za tento mesiac museli prejsť

24.03.2018 16:13

Na margo novej vlády Petra Pellegriniho Bugár poznamenal, že pravdepodobne sa nikdy nenájde taká, ktorá by bola ideálna pre sto percent ľudí požadujúcich zmenu.

remisova

Remišová: Mala by vzniknúť rada pre výber šéfa polície

24.03.2018 15:52

Nový minister vnútra Tomáš Drucker musí podľa nej čo najrýchlejšie zmeniť personálne obsadenie polície a očistiť políciu.

vlak Vrútky nehoda

Po nehode vlaku pred Vrútkami skončili matka a dve deti v nemocnici

24.03.2018 15:40, aktualizované: 16:04

Treba rátať s meškaním vlakov.

anton andrej pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 721
Celková čítanosť: 1031560x
Priemerná čítanosť článkov: 1431x

Kategórie