Založ si blog

Zimné športy

Jediný trocha väčší kopček v našom mestečku bol v Schubertovom parku pod kaštieľom Esterházyovcov. Boli na ňom dlhé rady lavičiek, ktoré viedli až dolu k potoku a za ním bolo postavené veľké pódium, kde sa konávali koncerty. Videl som na ňom napríklad koncert maďarskej bigbítovej skupiny Bergendy, sovietske Vesjolyje devočky (tie nás tak očarili, že sme im s Ďurim Benkom dokonca napísali list, kde sme od nich pýtali fotky s podpismi. Ale list sme poslali do Rostocku, namiesto do Rostova a tak sa nám nakoniec naša korešpondencia vrátila s pečiatkou „Adresát neznámy“), Nora Blahová tam spievala jej Bronzové leto a zboku amfiteátra som videl, že predtým ako vystúpila svojimi dlhočižnými krásnymi nožiskami na pódium, rýchlo sa prežehnala.

Bývali tam aj folklórne slávnosti „Csemadok“, kedy bol park plný stánkov a hudobníkov a tanečníkov. Raz tam prišiel aj folklórny tanečný a spevácky súbor z Dunajskej Stredy, kde so svojou staršou sestrou Helenou prišla aj jej mladšia sestra Jarka…

Bolo to vzrúšo, lebo sme bývali blízko a do nášho dvora sme všetky hudobné produkcie jasne počuli a mali sme to zadarmo. Park vtedy žil rušným životom a nebol taký smutný a opustený, ako je dnes. Lavice a pódium boli zlikvidované.

Ale vtedy to bol náš raj, kde sa asi ako na jedinom mieste v Želiezovciach dalo aspoň trocha lyžovať. Po tom biežku popri laviciach sme sa spúšťali až dolu k potoku a veruže sa raz stalo, že som skončil až v ňom.

Naše prvé lyžiarske výkony boli asi dosť komické, lebo naši mi kúpili obrovské lyže značky Artis a lyžiarske topánky som mal len také najlacnejšie bagandžoidné. Ale zažili sme si aj tak na tom briežku veľa krásnych chvíľ. Najviac sa mi páčilo nočné lyžovanie, keď som sa sám v prítmí parku, osvetlenom len jednou lampou, šmýkal v mrazivom tichu. Urobili sme si dokonca aj malý skokanský mostík a ako vo vytržení sme leteli vzduchom asi sekundu. Neskôr som si zohnal aj lyže bežky a bol to nádherný pocit, vo vlastných koľajách sa s tichým šúchaním pohybovať medzi platany a iné exotické stromy parku Franza Schuberta v Želiezovciach.

Ale vyplatilo sa nám to, pretože keď sme potom boli zo Základnej deväťročnej školy na lyžiarskom zájazde v Mlynkoch Dedinkách, boli sme s Ďurim zaradení do prvého družstva…

.:.
Anton Pižurný
BIELA SKRINKA

Perforácia

23.06.2018

Za socializmu sme si vravievali aj tento vtip: - Inžinieri postavili skvelý prototyp lietadla, všetko ako má byť, len tomu lietadlu po štarte stále odpadli krídla. Skúšalo sa všetko možné, viac »

Živá voda

22.06.2018

Povedal som si, že príchod tohtoročného letného Slnovratu oslávim ako sa patrí. Skoro ráno som sa ako prvý v ten deň okúpal v plodovej vode Slnečných jazier. V štipendiu života nad jemne viac »

Lámanie času

21.06.2018

Láskavé lúče lákajú pohladením vybrať sa k Slnečnému majáku sveta, ktorého čistá istota prýšti z každodennej nádeje, že ten druhý deň bude ešte krajší. .:. Anton Pižurný foto viac »

počasie, ochladenie,

Po horúčavách prišla vlna búrok, blesk spôsobil obrovský požiar

23.06.2018 06:00

Štvrtkové počasie bolo takmer vražedné. Počas dňa na niektorých miestach teploty prekročili tridsiatky, v noci na piatok sa Slovenskom prehnala vlna búrok.

Lifeline

Taliani aj Malta odmietli prijať ďalšiu loď s migrantmi. Neľudské, znie z Ríma

22.06.2018 21:27

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli oznámil, že Malta odmietla prijať záchrannú loď Lifeline s 224 migrantmi na palube.

Izrael Palestínčania Gaza protesty zranení

V pásme Gazy sa opäť protestovalo, najmenej 20 Palestínčanov sa zranilo

22.06.2018 21:06

Najmenej 20 Palestínčanov utrpelo zranenia počas ďalšieho zo série protestov na hraniciach medzi pásmom Gazy a Izraelom.

Bašár Asad

Rokovať s USA? Strata času, verí Asad

22.06.2018 20:08

Sýrsky prezident Baššár al-Asad si myslí, že je nezmyselné rokovať so Spojenými štátmi americkými.

anton andrej pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 810
Celková čítanosť: 1183969x
Priemerná čítanosť článkov: 1462x

Kategórie