Založ si blog

Zimné športy

Jediný trocha väčší kopček v našom mestečku bol v Schubertovom parku pod kaštieľom Esterházyovcov. Boli na ňom dlhé rady lavičiek, ktoré viedli až dolu k potoku a za ním bolo postavené veľké pódium, kde sa konávali koncerty. Videl som na ňom napríklad koncert maďarskej bigbítovej skupiny Bergendy, sovietske Vesjolyje devočky (tie nás tak očarili, že sme im s Ďurim Benkom dokonca napísali list, kde sme od nich pýtali fotky s podpismi. Ale list sme poslali do Rostocku, namiesto do Rostova a tak sa nám nakoniec naša korešpondencia vrátila s pečiatkou „Adresát neznámy“), Nora Blahová tam spievala jej Bronzové leto a zboku amfiteátra som videl, že predtým ako vystúpila svojimi dlhočižnými krásnymi nožiskami na pódium, rýchlo sa prežehnala.

Bývali tam aj folklórne slávnosti „Csemadok“, kedy bol park plný stánkov a hudobníkov a tanečníkov. Raz tam prišiel aj folklórny tanečný a spevácky súbor z Dunajskej Stredy, kde so svojou staršou sestrou Helenou prišla aj jej mladšia sestra Jarka…

Bolo to vzrúšo, lebo sme bývali blízko a do nášho dvora sme všetky hudobné produkcie jasne počuli a mali sme to zadarmo. Park vtedy žil rušným životom a nebol taký smutný a opustený, ako je dnes. Lavice a pódium boli zlikvidované.

Ale vtedy to bol náš raj, kde sa asi ako na jedinom mieste v Želiezovciach dalo aspoň trocha lyžovať. Po tom biežku popri laviciach sme sa spúšťali až dolu k potoku a veruže sa raz stalo, že som skončil až v ňom.

Naše prvé lyžiarske výkony boli asi dosť komické, lebo naši mi kúpili obrovské lyže značky Artis a lyžiarske topánky som mal len také najlacnejšie bagandžoidné. Ale zažili sme si aj tak na tom briežku veľa krásnych chvíľ. Najviac sa mi páčilo nočné lyžovanie, keď som sa sám v prítmí parku, osvetlenom len jednou lampou, šmýkal v mrazivom tichu. Urobili sme si dokonca aj malý skokanský mostík a ako vo vytržení sme leteli vzduchom asi sekundu. Neskôr som si zohnal aj lyže bežky a bol to nádherný pocit, vo vlastných koľajách sa s tichým šúchaním pohybovať medzi platany a iné exotické stromy parku Franza Schuberta v Želiezovciach.

Ale vyplatilo sa nám to, pretože keď sme potom boli zo Základnej deväťročnej školy na lyžiarskom zájazde v Mlynkoch Dedinkách, boli sme s Ďurim zaradení do prvého družstva…

.:.
Anton Pižurný
BIELA SKRINKA

Poštová známka

18.09.2018

V istom období života mnohých aktívnych občanov prepadne pocit vlastnej jedinečnosti a rozhodnú sa kandidovať na post prezidenta republiky. Darmo sa budú vyhovárať, že na kandidatúru ich vyzývali viac »

Sprostáke

17.09.2018

Moja sestra Renatka cez prázdniny povedala, že ukážeme starej mame a deduškovi, akí sme šikovní a že s vyberieme na hríby. Vzali sme si košík, nejaké jedlo, pitie a išli sme. Najprv cez Čistú viac »

Modrá knižka

16.09.2018

Za socializmu musel každý zdravý muž nad 18 rokov absolvovať takzvanú povinnú vojenskú základnú službu, ktorá trvala dva roky. Tí, ktorí skončili vysokú školu, išli na jeden rok (volali viac »

putin

Putin varoval Izrael pred ďalšími útokmi na Sýriu

18.09.2018 23:15

Putin zdôraznil, že izraelským útokom došlo k porušeniu sýrskej suverenity a rusko-izraelských dohôd o vyhýbaní sa stretom vojenských záujmov v Sýrii.

rohing, rohingovia, utecenci

Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Súd preveruje, či by postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

gábor gál

Europoslanci hovorili s Gálom o slovenskom právnom systéme

18.09.2018 20:37

Poslanci Európskeho parlamentu preverujú na Slovensku situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

duda

USA zvažujú trvalú základňu v Poľsku a zrušenie víz pre Poliakov

18.09.2018 20:10

V krajine síce už americkí vojaci pôsobia, nie sú tu však rozmiestnení nastálo.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 895
Celková čítanosť: 1354134x
Priemerná čítanosť článkov: 1513x

Autor blogu

Kategórie