Založ si blog

Pioniersky dom

Pioniersky dom bol vo väčšej budove hneď vedľa Slovenskej knihy, kde bola vedúcou moja mama. Vchod do neho tvorilo pár schodíkov so zvláštnymi ťažkými dverami, bolo treba stlačiť mohutnú mosadznú kľučku a riadne sa do nich plecom oprieť, aby sa škrípajúc otvorili, zatvárali sa samy s veľkým buchotom, lebo hore na nich bolo zariadenie „Brano – zavírá samo“. Hore mali okienko. Bolo okrúhle, také, aké bývajú na lodiach, čo domu dodávalo atmosféru tajomna. Chodievali sme na prvé poschodie po pekných kamenných schodoch s vylešteným zábradlím, po ktorom sa však nesmelo šmýkať, pretože pionierovi sa to nepatrilo.

Pioniermi boli skoro všetky deti od šiestich do pätnástich rokov, ktoré „nepovinne“ boli členmi tejto organizácie, jej pozdravom a heslom bolo: „Budovať a brániť socialistickú vlasť buď pripravený! Vždy pripravený“ – pričom sa ruka priložila na čelo, akoby ste si tienili oči pred Slnkom. Uniformou týchto uvedomelých detí boli u dievčat modré sukne s bielou košeľou, u chlapcov modré nohavice s prísnymi pukmi. Boli z nepríjemnej látky, našťastie sa museli nosiť len pri slávnostných príležitostiach, akou bolo napríklad výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. No a najznámejším poznávacím znamením bola samozrejme červená šatka pioniera, ktorá sa pod hrdlo priväzovala zvláštnym uzlom, ktorý som sa nikdy nenaučil poriadne viazať. V istom čase nastalo veľké vzrušenie, keď sa vymieňali staré pionierske šatky za nové, ktoré mali lemovanie v bielej, modrej a červenej farbe. Zistilo sa však, že farby neboli v správnom poradí, preto sme to lemovanie museli prácne párať dolu.

Odznakom pioniera bola otvorená kniha s vlajkou Československej socialistickej republiky a v pozadí plápolal plameň. Celé meno organizácie bolo „Pionierska organizácia Socialistického zväzu mládeže“, vtedy som nevedel, že vznikla z bývalého “Junáka“ a ďalších po vpáde „družobných“ vojsk do našej krajiny. Jej mladším súrodencom boli „Iskričky“ a väčší boli už len zväzáci, tí neskôr postúpili až do Komunistickej strany. Výborne zorganizované, nám však bola táto organizácia občas aj na smiech, najmä, ak sme museli povinne verklíkovať naučené frázy a básničky.

Každý pionier musel mať však aj svoju funkciu. Mali sme svojich vedúcich, referentov napríklad pre zber gaštanov, chodievali sme ich zbierať do plátených vriec v Gaštanovej aleji pri Hrone vedľa futbalového štadiónu, ktorá nádherne voňala jeseňou. Alebo aj zber papiera, či železa. V týchto zberoch sa súťažilo a víťazi dostali pekné ceny, alebo dokonca zájazd do niektorej socialistickej krajiny. My sme nikdy nič nevyhrali, pretože niektorí mali pričinlivých rodičov, ktorí im v zbere pomáhali nákladnými autami a na tých sme veru nemali. Šancu sme mali akurát pri zbere gaštanov.

Mne sa ušla funkcia nástenkára…

.:.

Tišiná a monokel

18.01.2018

Učitelia a učiteľky na základnej škole boli pre nás väčšinou len nevyhnutným zlom, hoci sme mali samozrejme aj svojich obľúbencov. Ale veď rovnako na tom boli aj oni. O prezývkach učiteľov viac »

O prvej láske (2)

17.01.2018

Tak som jej hneď na druhý deň list napísal a poslal. A tak sa stala moja Prvá láska. Pravidelne sme si písali, neskôr mi poslala svoje vlastné básne. Urobil som tak aj ja. Začali ku nám chodiť viac »

O prvej láske

16.01.2018

Na otcov pohreb prišla aj zvláštna dievčina. Bola to naša vzdialená rodina z Piešťan. Prišla s jej mamou, ktorá bola doktorkou v kúpeľoch. Vedel som len to, že sa volá Renata, rovnako ako viac »

Matúš Hollý, lunter

Lunter má horúcu linku. Banskobystrická župa sa otvára občanom

18.01.2018 17:54

Kotlebovské časy, počas ktorých boli na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja púšťaní iba novinári z vybraných médií, sú preč.

migranti

Čoraz viac migrantov sa snaží dostať do Európy cez Španielsko

18.01.2018 17:41

Migračnú trasu cez Španielsko si vyberajú pre sprísnenie kontrol v Líbyi a Turecku.

utečenci, Calais

Británia dá Francúzsku na posilnenie hranice pred migrantmi 44,5 milióna libier

18.01.2018 17:20

"Tieto peniaze budú musieť byť použité na zlepšenie bezpečnosti na hranici," uviedol hovorca britskej vlády.

bilbordy, Žilina

Žilinské bilbordové kocúrkovo

18.01.2018 17:00

Mesto Žilina sa pochválilo odpílenými bilbordmi, na ceste zo Žiliny do Martina. Neprešiel ani týždeň a reklamné plochy tam postupne vyrastajú jedna za druhou.

anton andrej pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 657
Celková čítanosť: 899525x
Priemerná čítanosť článkov: 1369x

Kategórie