Založ si blog

Pohreb Antona. . .

Pohreb Antona Srholca bol veľkou udalosťou, dokonca až zablokoval dopravu v Bratislave okolo Blumentálskeho kostola, v ktorom sa konala posledná rozlúčka s donom Antoniom.

Otec Srholec bol charizmatickou osobnosťou, pred rokmi som mal to šťastie, že sme chvíľu podebatoval v chráme svätého Michala, kde som mal možnosť na vlastnej duši pocítiť jeho človečenstvo.

Už pri vystupovaní z električky pri Blumentále mi bolo jasné, že dostať sa dovnútra kostola asi nebude možné. Dlhé rady ľudí v čiernom pokorne stáli v tichej úcte okolo celej budovy.

(A vtedy som si spomenul, ako som sa už dvakrát dostal do budovy NR SR bez kontroly prísnej ochranky pri vchode a dokonca som sa v pohode túlal sám dve hodiny po Parlamente až mal z toho “môj” ochrankár problém a pri kontrole, keď som odchádzal, prišiel ku mne a pvoedal mi: – “Pane prosím vás, už mi to nikdy neurobte. Dve hodiny vás už hľadáme. Ak sa to stane ešte raz, prídem o prácu”. Usmiali sme sa na seba...)

Všimol som si, že v hornej časti nad Blumentálskym kostolom bola otvorená malá bránička. Pomaly, dôstojne sa ku nej vybral. Vošiel som nenáhlivo dovnútra, na vedľajších dverách bola ceduľka “Press”. Išiel som ďalej okolo kostola, až som sa dostal k bočnému vchodu so schodíkmi. Po oboch stranách stáli so založenými rukami muži z ochranky. Mal som oblečený čierny kožený kabát, pokojne som vystúpal po schodíkoch pomedzi nich, jedného muža som pozdravil jemným pokynutím hlavy a už som bol vnútri v Blumentálskom kostole. Ocitol som sa medzi novinármi. Všade plno kamier, redaktorov. Zboku na mňa zakývala zo svojho vozíka Monika Števovich. Truhla s ostatkami Otca Antonia bola priamo predo mnou. Naľavo som zbadal sedieť prezidenta Kisku s Marianom Vargom a ďalších potentátov. Pokojne som sa postavil dopredu, pár metrov od rakvy. Rozlúčka prebehla dôstojne, bola naozaj emotívna. Po skončení rozlúčky som ešte urobil zápis do Rozlúčkovej knihy, napísal som tam: “Slovám treba vrátiť ich pôvodný význam” a uvidel som medzi odchádzajúcimi aj Otca Bezáka.

Prehodil som pár slov s Ivanom Švejnom a zbadal som Ondreja Bindera zo Svätého Antona. Objali sme sa a spomínali sme na to, ako sme sa s Antonom Srholcom zhovárali vtedy u sv. Michala…

Niekoľko mesiacov po Srholcovom pohrebe Ondrej zomrel na infarkt pod Banskoštiavnickou Kalváriou. Na toto všetko som si spomenul po tom, ako polonahá aktivistka napadla vo volebnej miestnosti českého prezidenta Zemana.

Nuž, chlapci z ochranky ústavných a iných činiteľov to nemajú jednoduché. 🙂

.:.
Anton Pižurný
14. január 2018

Perforácia

23.06.2018

Za socializmu sme si vravievali aj tento vtip: - Inžinieri postavili skvelý prototyp lietadla, všetko ako má byť, len tomu lietadlu po štarte stále odpadli krídla. Skúšalo sa všetko možné, viac »

Živá voda

22.06.2018

Povedal som si, že príchod tohtoročného letného Slnovratu oslávim ako sa patrí. Skoro ráno som sa ako prvý v ten deň okúpal v plodovej vode Slnečných jazier. V štipendiu života nad jemne viac »

Lámanie času

21.06.2018

Láskavé lúče lákajú pohladením vybrať sa k Slnečnému majáku sveta, ktorého čistá istota prýšti z každodennej nádeje, že ten druhý deň bude ešte krajší. .:. Anton Pižurný foto viac »

počasie, ochladenie,

Po horúčavách prišla vlna búrok, blesk spôsobil obrovský požiar

23.06.2018 06:00

Štvrtkové počasie bolo takmer vražedné. Počas dňa na niektorých miestach teploty prekročili tridsiatky, v noci na piatok sa Slovenskom prehnala vlna búrok.

Lifeline

Taliani aj Malta odmietli prijať ďalšiu loď s migrantmi. Neľudské, znie z Ríma

22.06.2018 21:27

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli oznámil, že Malta odmietla prijať záchrannú loď Lifeline s 224 migrantmi na palube.

Izrael Palestínčania Gaza protesty zranení

V pásme Gazy sa opäť protestovalo, najmenej 20 Palestínčanov sa zranilo

22.06.2018 21:06

Najmenej 20 Palestínčanov utrpelo zranenia počas ďalšieho zo série protestov na hraniciach medzi pásmom Gazy a Izraelom.

Bašár Asad

Rokovať s USA? Strata času, verí Asad

22.06.2018 20:08

Sýrsky prezident Baššár al-Asad si myslí, že je nezmyselné rokovať so Spojenými štátmi americkými.

anton andrej pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 810
Celková čítanosť: 1183968x
Priemerná čítanosť článkov: 1462x

Kategórie