Založ si blog

Pohreb Antona. . .

Pohreb Antona Srholca bol veľkou udalosťou, dokonca až zablokoval dopravu v Bratislave okolo Blumentálskeho kostola, v ktorom sa konala posledná rozlúčka s donom Antoniom.

Otec Srholec bol charizmatickou osobnosťou, pred rokmi som mal to šťastie, že sme chvíľu podebatoval v chráme svätého Michala, kde som mal možnosť na vlastnej duši pocítiť jeho človečenstvo.

Už pri vystupovaní z električky pri Blumentále mi bolo jasné, že dostať sa dovnútra kostola asi nebude možné. Dlhé rady ľudí v čiernom pokorne stáli v tichej úcte okolo celej budovy.

(A vtedy som si spomenul, ako som sa už dvakrát dostal do budovy NR SR bez kontroly prísnej ochranky pri vchode a dokonca som sa v pohode túlal sám dve hodiny po Parlamente až mal z toho “môj” ochrankár problém a pri kontrole, keď som odchádzal, prišiel ku mne a pvoedal mi: – “Pane prosím vás, už mi to nikdy neurobte. Dve hodiny vás už hľadáme. Ak sa to stane ešte raz, prídem o prácu”. Usmiali sme sa na seba...)

Všimol som si, že v hornej časti nad Blumentálskym kostolom bola otvorená malá bránička. Pomaly, dôstojne sa ku nej vybral. Vošiel som nenáhlivo dovnútra, na vedľajších dverách bola ceduľka “Press”. Išiel som ďalej okolo kostola, až som sa dostal k bočnému vchodu so schodíkmi. Po oboch stranách stáli so založenými rukami muži z ochranky. Mal som oblečený čierny kožený kabát, pokojne som vystúpal po schodíkoch pomedzi nich, jedného muža som pozdravil jemným pokynutím hlavy a už som bol vnútri v Blumentálskom kostole. Ocitol som sa medzi novinármi. Všade plno kamier, redaktorov. Zboku na mňa zakývala zo svojho vozíka Monika Števovich. Truhla s ostatkami Otca Antonia bola priamo predo mnou. Naľavo som zbadal sedieť prezidenta Kisku s Marianom Vargom a ďalších potentátov. Pokojne som sa postavil dopredu, pár metrov od rakvy. Rozlúčka prebehla dôstojne, bola naozaj emotívna. Po skončení rozlúčky som ešte urobil zápis do Rozlúčkovej knihy, napísal som tam: “Slovám treba vrátiť ich pôvodný význam” a uvidel som medzi odchádzajúcimi aj Otca Bezáka.

Prehodil som pár slov s Ivanom Švejnom a zbadal som Ondreja Bindera zo Svätého Antona. Objali sme sa a spomínali sme na to, ako sme sa s Antonom Srholcom zhovárali vtedy u sv. Michala…

Niekoľko mesiacov po Srholcovom pohrebe Ondrej zomrel na infarkt pod Banskoštiavnickou Kalváriou. Na toto všetko som si spomenul po tom, ako polonahá aktivistka napadla vo volebnej miestnosti českého prezidenta Zemana.

Nuž, chlapci z ochranky ústavných a iných činiteľov to nemajú jednoduché. 🙂

.:.
Anton Pižurný
14. január 2018

Tišiná a monokel

18.01.2018

Učitelia a učiteľky na základnej škole boli pre nás väčšinou len nevyhnutným zlom, hoci sme mali samozrejme aj svojich obľúbencov. Ale veď rovnako na tom boli aj oni. O prezývkach učiteľov viac »

O prvej láske (2)

17.01.2018

Tak som jej hneď na druhý deň list napísal a poslal. A tak sa stala moja Prvá láska. Pravidelne sme si písali, neskôr mi poslala svoje vlastné básne. Urobil som tak aj ja. Začali ku nám chodiť viac »

O prvej láske

16.01.2018

Na otcov pohreb prišla aj zvláštna dievčina. Bola to naša vzdialená rodina z Piešťan. Prišla s jej mamou, ktorá bola doktorkou v kúpeľoch. Vedel som len to, že sa volá Renata, rovnako ako viac »

Matúš Hollý, lunter

Lunter má horúcu linku. Banskobystrická župa sa otvára občanom

18.01.2018 17:54

Kotlebovské časy, počas ktorých boli na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja púšťaní iba novinári z vybraných médií, sú preč.

migranti

Čoraz viac migrantov sa snaží dostať do Európy cez Španielsko

18.01.2018 17:41

Migračnú trasu cez Španielsko si vyberajú pre sprísnenie kontrol v Líbyi a Turecku.

utečenci, Calais

Británia dá Francúzsku na posilnenie hranice pred migrantmi 44,5 milióna libier

18.01.2018 17:20

"Tieto peniaze budú musieť byť použité na zlepšenie bezpečnosti na hranici," uviedol hovorca britskej vlády.

bilbordy, Žilina

Žilinské bilbordové kocúrkovo

18.01.2018 17:00

Mesto Žilina sa pochválilo odpílenými bilbordmi, na ceste zo Žiliny do Martina. Neprešiel ani týždeň a reklamné plochy tam postupne vyrastajú jedna za druhou.

anton andrej pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 657
Celková čítanosť: 899504x
Priemerná čítanosť článkov: 1369x

Kategórie