Založ si blog

Whisky !

13. mája 2006 ma osud odprevadil a zavial na šesť týždňov na ostrov za Madagascarom, doprostred Indického oceánu na ostrov La Reunion – z francúzštiny – Stretnutie. Vrátil som sa 4. júla 2006.

…Táňa šoféruje, túlame sa stovkami tunelov, obmývanými tamarinami, – to sú také krásne jemné vodopádiky, ktoré stekajú po úbočiach ostrova. Deň predtým mi Francis práve hovoril, že sa konečne plánuje na zlepšenie dopravy na ostrove (na cesty neustále padali veľké kamene) vybudovanie obrovského mosta za mnoho miliónov eur. Ten most má dostať meno Rue de Tamarine.

V mojej modrej košeli z Madagascaru, rozvláčny a otvorený dokorán od skvelej zamal od Christophera (a ktorého darček si vezieme v aute) vo výbornej nálade na Táninu prosbu idem ešte kúpiť po krásnom dni do poslednej otvorenej benzínky pred hlavným mestom Saint Denis fľašu whisky, kým Táňa čaká na parkovisku.

Odrazu stuhnem: pred benzínkou postáva kopa kukláčov! Nebojím sa však, poviem Bonsuár, prejdem pomedzi nich a smelo strčím hlavu do okienka. Jediné, čo však dokážem povedať, je „Whisky!“.

Krásna mulatka za okienkom sa usmeje, nič sa nepýta a podáva mi najdrahšiu fľašu. Hodím je bankovku (som rád že som to vôbec dokázal), chmatnem po fľaši a odchádzam. Idem koridorom čiernych kukláčov, ktorí dvíhajú palce a kričia so smiechom za mnou: – Whisky, whisky… Mňa by sa v tej chvíli krvi nedozeral. Hehe, keby tí tak vedeli čo máme v aute od Christophera…

Keď prídem na parkovisko k nášmu autu, všimnem si, že za nami parkuje veľčierne pohrebné auto. Na zvláštnom mieste neďaleko mora a pod rozsvietenou benzínovou pumpou.

Prichádzam s nákupom, zrazu sa tak strhnem, až ma zaleje pot! Z ničoho nič pohrebnému autu začala hučať siréna, blikajú všetky svetlá, dokonca začalo poskakovať na kolesách. Opatrne sa zadívam za volant. Nikto v ňom nesedí. Táto scéna mnou tak otriasla , že dosť dlho stojím na parkovisku s fľaškou v ruke a nevládzem sa ani pohnúť.

ňa to vidí a volá na mňa. Smeje sa tomu a dáva si prvý hlt z fľaše rovno za volantom. Vôbec jej nevadí, že bude šoférovať. Pýtam sa jej:
– Videla si to? Čo to je?
– Ále, to je nejaká porucha. Je to len veľmi čudné…

Dnes už viem, čo znamenalo…

.:.

Anton Pižurný

Pán Niktovbode Nula

(úryvok z rukopisu)

foto a.a.

Potok

18.01.2019

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho"Potok", tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku viac »

Hra pre osamelých

17.01.2019

...Po smrti nášho otca sa všetko zmenilo. Náš dom celkom stíchol. Sestry chodievali na týždeň do školy v iných mestách a vracali sa v piatok na sobotu a nedeľu. Mama bola celý deň v robote. viac »

Kadencia slov

16.01.2019

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Antonio Guterres

António Guterres si myslí, že nemá právomoc začať vyšetrovanie Chášakdžího smrti

18.01.2019 22:34

Mandát by mu mohla udeliť len Bezpečnostná rada OSN a za istých okolností aj Valné zhromaždenie OSN.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Vzájomný obchod Slovenska s Nemeckom dosahuje 27 miliárd eur

18.01.2019 22:07

Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré majú s Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána

Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

18.01.2019 21:42

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov.