Založ si blog

Konfitovaná kačica s vanilkou

Dnes ideme na väčší nákup. Uprostred hlavného mesta La Reunionu – Saint Denis, je veľký mestský trh, ktorý volajú Madagascarský. Úžasný priestor s neuveriteľnými produktami prírody, mora a ľudských rúk. Najviac ma samozrejme zaujali potraviny, vskutku z celého sveta. A tie koreniny! V Saint Dennis sme raz boli v obchode, ktorého všetky miestnosti obsahovali iba stovky vrecúšok korenín. To bol iný raj! Najznámejšia je však vanilka, pestovaná na la Reunione, ktorá je považovaná za najlepšiu na svete. Kúpil som z nej pár túb, ktoré som potom priniesol na Slovensko. A keď som už pri vanilke, napadá mi jedna labužnícka spomienka:

Išli sme po gastronomických stopách ostrova. Francis nás pozval do reštaurácie ku Gabrielle. A k nej sa viaže toto: Francúzsky prezident Chirac, ktorý miloval La Reunion, vypísal raz súťaž v pečení kačíc. Výhercovi sľúbil zafinancovať výstavbu reštaurácie, v ktorej sa bude podávať kačica, ktorej recept zvíťazí. A tak sa aj stalo.

Všakovakí majstri sa predháňali. Ale nakoniec zvíťazil celkom jednoduchý recept istej Gabrielle, ktorý pozostával z toho, že kačica sa piekla ponorená celá do olivového oleja pomaly niekoľko hodín (volá sa to konfitovanie a mäsko tak bolo mäkkučké, oddeľovalo sa samé od kosti) v kameninovej nádobe a pred dopečením bola celkom jemne zvnútra potretá (okrem klasických korenín) práve tou najlepšou vanilkou. Do oleja bolo vložených pár čiernych olív. Výpek z takejto kačice bol tiež výborný a dal sa používať na ďalšiu konzumáciu. Tento recept vyhral a pán prezident naozaj zaplatil výstavbu reštaurácie.

  • Nuž a my sedíme pred vrchovato naloženým stolom v tej reštaurácii a Gabrielle nám s úsmevom prináša kačicu, pripravenú ako vtedy. Ako príloha sa podáva ryža poliata šošovicovou, alebo aj fazuľovou omáčkou. A samozrejme nechýba ani zemiakové pyré s jablkovým. Mne ale najlepšie chutila s bagetou…

 

.:.

Anton Pižurný

Zlatá skrinka a La Reunion

(úryvok z rukopisu)

foto a.a.

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

SR Smer-SD minimálna mzda TK BAX

NAŽIVO: Fico pred očakávaným vyhlásením Pellegriniho hovorí o minimálnej mzde

21.08.2019 11:00

Predseda Smeru Robert Fico zvolal tlačovú besedu k predloženiu návrhu zákona o minimálnej mzde do parlamentu. Sledujte s nami naživo.

africký mor ošípaných, potraviny, kafiléria

Slovensku zostala len jedna kafiléria

21.08.2019 11:00

Čo by sa stalo, keby africký mor prenikol do niektorého z veľkochovov ošípaných? Slovensku zostala jedna jediná kafiléria.

najvyšší súd

Súdna rada potvrdila štyroch kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu

21.08.2019 10:40, aktualizované: 10:45

Kandidujú Štefan Harabin, Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová.

africký mor ošípaných, kafiléria, prasa

Mor ošípaných hrdúsi malochovy, tlak sa stupňuje

21.08.2019 10:00

Tlak afrického moru ošípaných na Slovensko rastie. Veterinári a profesionálni chovatelia ho zatiaľ držia na uzde, ale denne sa objavujú nové prípady.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2083438x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie