Založ si blog

Stromy

Keď som sa narodil, môj otec zasadil malú jablonku. Rástla spolu so mnou na malej čistinke na začiatku našej záhrady. Keď bola väčšia, zarodila malými jabĺčkami, ktoré ale neboli príliš chutné. Občas som si jedno odtrhol, posadil som sa k nej, oprel som sa o jej kmeň, jedol som chlieb s malinovým lekvárom našej mamy a zahrýzal som to jabĺčkom.

Keď sme boli v Tatrách, napadlo mi, že si odtiaľ zoberiem domov malú jedličku, hoci to bolo zakázané. Vybral som ju spolu s kusom zeme „s koláčom“ (ako som kdesi čítal) a v igelitovom vrecúšku som ju priniesol domov. Zasadil som ju na roh nášho domu, hoci mi vraveli, že sa asi neujme. Istý čas to naozaj vyzeralo, že to tak aj bude. Poctivo som ju pravidelne polieval, ale jej spodné konáriky naberali hrdzavú farbu. Vyzeralo to, že vyschla, ale potom sa z ničoho nič zazelenala a začala rásť. Chytila sa! Veľmi som sa tomu potešil.

Potom sme sa zo Želiezoviec odsťahovali. Po mnohých rokoch som prišiel k nášmu domu na Schubertovej ulici, ktorý mal už nového majiteľa. Spomenul som si na svoju jedličku a išiel som sa na ňu pozrieť. Ostal som stáť v úžase, keď som si uvedomil, že statná jedľa na rohu domu je vlastne tá jedlička, ktorú som si priniesol z Tatier. Bol to úžasný pocit.

Ešte neskôr som sa bol znova pozrieť nášmu domu. Moja jedľa tam už nebola, aj moja jablonka bola už tiež vyťatá.

Mali by sme žiť tak, aby sa raz korene našich rodostromov stali našou korunou…

.:.

Anton Pižurný

Biela skrinka – Chlapci zo Schubertovej ulice

foto Anton Pižurný starší s Antonom Pižurným mladším, Želiezovce 1962.

Mamine maliny

23.10.2018

Moja mama pestovala maliny. Mali svoje miesto v niekoľkých radoch pri plote jej záhrady s krásnymi kvetmi, ovocnými stromami, zeleninou. Boli nádherné, voňavé a chutné. Keď som si jednu veľkú viac »

Chlapci zo Schubertovej ulice

22.10.2018

...Potom som sedel s Romanom, ktorý bol vtedy môj najlepší kamarát. Celé hodiny sme sa hrávali v Schubertovom parku, alebo sme si doma čítali a potom sme sa o tom rozprávali. Knižky sme si požičiavali viac »

Rímsky sarkofág v Želiezovciach

21.10.2018

Počas pobytu v slnečnej Apúlii si Juraj Becsei Vesszös Želiezovský nahonobil veľký majetok a zabil (ako sám udáva) okolo 220 ľudí a dopustil sa množstva iných zločinov. Majetok tvorený viac »

Robert Kalinak

Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií ukončil konanie voči Kaliňákovi

23.10.2018 16:21

Výbor sa zaoberal aj poslankyňou NR SR a primátorkou mesta Prievidza Katarínou Macháčkovou.

Taliansko Irán sankcie Conte TK

Brusel odmietol taliansky rozpočet, Rím nemá plán B

23.10.2018 16:11

Európska komisia odmietla plán talianskej vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 a dala Rímu tri týždne na predstavenie nového návrhu.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Zvolebnieva sa. Bratislavskí poslanci nedorokovali ani na tretíkrát

23.10.2018 16:06

Zasadnutie museli po niekoľkých hodinách predčasne skončiť pre neuznášaniaschopnosť zastupiteľstva.

chlieb

Pekári vyrátali, čo všetko im zdraželo: múka, energie aj ľudia

23.10.2018 15:37

Ceny za chlieb na pultoch predajní pravdepodobne budú rásť. Dôvodom je nárast vstupných nákladov, potvrdil manažér spoločnosti Penam Slovakia Peter Živický.