Založ si blog

Stromy

Keď som sa narodil, môj otec zasadil malú jablonku. Rástla spolu so mnou na malej čistinke na začiatku našej záhrady. Keď bola väčšia, zarodila malými jabĺčkami, ktoré ale neboli príliš chutné. Občas som si jedno odtrhol, posadil som sa k nej, oprel som sa o jej kmeň, jedol som chlieb s malinovým lekvárom našej mamy a zahrýzal som to jabĺčkom.

Keď sme boli v Tatrách, napadlo mi, že si odtiaľ zoberiem domov malú jedličku, hoci to bolo zakázané. Vybral som ju spolu s kusom zeme „s koláčom“ (ako som kdesi čítal) a v igelitovom vrecúšku som ju priniesol domov. Zasadil som ju na roh nášho domu, hoci mi vraveli, že sa asi neujme. Istý čas to naozaj vyzeralo, že to tak aj bude. Poctivo som ju pravidelne polieval, ale jej spodné konáriky naberali hrdzavú farbu. Vyzeralo to, že vyschla, ale potom sa z ničoho nič zazelenala a začala rásť. Chytila sa! Veľmi som sa tomu potešil.

Potom sme sa zo Želiezoviec odsťahovali. Po mnohých rokoch som prišiel k nášmu domu na Schubertovej ulici, ktorý mal už nového majiteľa. Spomenul som si na svoju jedličku a išiel som sa na ňu pozrieť. Ostal som stáť v úžase, keď som si uvedomil, že statná jedľa na rohu domu je vlastne tá jedlička, ktorú som si priniesol z Tatier. Bol to úžasný pocit.

Ešte neskôr som sa bol znova pozrieť nášmu domu. Moja jedľa tam už nebola, aj moja jablonka bola už tiež vyťatá.

Mali by sme žiť tak, aby sa raz korene našich rodostromov stali našou korunou…

.:.

Anton Pižurný

Biela skrinka – Chlapci zo Schubertovej ulice

foto Anton Pižurný starší s Antonom Pižurným mladším, Želiezovce 1962.

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

Peniaze, euro, graf, ekonomika

O rozpočte rozhodne jesenná daňová prognóza

21.08.2019 18:14

Pre rezort financií budú pri príprave rozpočtu dôležité najnovšie údaje o vývoji ekonomiky a daňových príjmov. Tie budú zverejnené v septembri.

generál Martin Dzúr, Fidel Castro

Martin Dzúr. Generál, ktorý vydal rozkaz, aby vojaci nebojovali s okupantmi

21.08.2019 18:00

Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.

priemyselny park Kosice 04

Priemyselný park by mal pomôcť košickému regiónu

21.08.2019 17:24

Vo dvoch halách na ploche takmer 8 hektárov za 30 miliónov eur by v budúcnosti mohlo pracovať zhruba 600 ľudí.

protest

SaS, OĽaNO aj Za slušné Slovensko ohlásili zhromaždenia na výročie vraždy

21.08.2019 17:07

SaS ohlásila zhromaždenie od 8:00 – 24:00, OĽaNO od 9:00 do 21:00 a Za slušné Slovensko od 14:00 do 20:00.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2084213x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie