Založ si blog

Stromy

Keď som sa narodil, môj otec zasadil malú jablonku. Rástla spolu so mnou na malej čistinke na začiatku našej záhrady. Keď bola väčšia, zarodila malými jabĺčkami, ktoré ale neboli príliš chutné. Občas som si jedno odtrhol, posadil som sa k nej, oprel som sa o jej kmeň, jedol som chlieb s malinovým lekvárom našej mamy a zahrýzal som to jabĺčkom.

Keď sme boli v Tatrách, napadlo mi, že si odtiaľ zoberiem domov malú jedličku, hoci to bolo zakázané. Vybral som ju spolu s kusom zeme „s koláčom“ (ako som kdesi čítal) a v igelitovom vrecúšku som ju priniesol domov. Zasadil som ju na roh nášho domu, hoci mi vraveli, že sa asi neujme. Istý čas to naozaj vyzeralo, že to tak aj bude. Poctivo som ju pravidelne polieval, ale jej spodné konáriky naberali hrdzavú farbu. Vyzeralo to, že vyschla, ale potom sa z ničoho nič zazelenala a začala rásť. Chytila sa! Veľmi som sa tomu potešil.

Potom sme sa zo Želiezoviec odsťahovali. Po mnohých rokoch som prišiel k nášmu domu na Schubertovej ulici, ktorý mal už nového majiteľa. Spomenul som si na svoju jedličku a išiel som sa na ňu pozrieť. Ostal som stáť v úžase, keď som si uvedomil, že statná jedľa na rohu domu je vlastne tá jedlička, ktorú som si priniesol z Tatier. Bol to úžasný pocit.

Ešte neskôr som sa bol znova pozrieť nášmu domu. Moja jedľa tam už nebola, aj moja jablonka bola už tiež vyťatá.

Mali by sme žiť tak, aby sa raz korene našich rodostromov stali našou korunou…

.:.

Anton Pižurný

Biela skrinka – Chlapci zo Schubertovej ulice

foto Anton Pižurný starší s Antonom Pižurným mladším, Želiezovce 1962.

Potok

18.01.2019

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho"Potok", tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku viac »

Hra pre osamelých

17.01.2019

...Po smrti nášho otca sa všetko zmenilo. Náš dom celkom stíchol. Sestry chodievali na týždeň do školy v iných mestách a vracali sa v piatok na sobotu a nedeľu. Mama bola celý deň v robote. viac »

Kadencia slov

16.01.2019

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Antonio Guterres

António Guterres si myslí, že nemá právomoc začať vyšetrovanie Chášakdžího smrti

18.01.2019 22:34

Mandát by mu mohla udeliť len Bezpečnostná rada OSN a za istých okolností aj Valné zhromaždenie OSN.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Vzájomný obchod Slovenska s Nemeckom dosahuje 27 miliárd eur

18.01.2019 22:07

Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré majú s Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána

Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

18.01.2019 21:42

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov.