Založ si blog

Kurzy tvorivého písania

Dosť dobre nerozumiem tomu, na čo sú dobré tzv. „kurzy tvorivého písania“. To sa akože za niekoľko dní (samozrejme nie zadarmo) z človeka stane spisovateľ? Ak áno, tak sa už potom nečudujem úrovni našej literárnej produkcie.

Tieto kurzy by snáď mohli najlepšie poslúžiť politikom, aby sa na nich aspoň čo-to nalepilo, aby sa aspoň čiastočne zmysluplne naučili formulovať vlastné (ak nejaké majú) myšlienky. Ale tí si myslia, že oni to nepotrebujú.

Zaujímavé je tiež, kto sú vlastne učitelia v týchto kurzoch. Kedysi sme sa museli dlhé roky učiť literatúru (aj keď to veru riadne liezlo na nervy), poznať jej autorov a diela, prípadne analyzovať ich. Samozrejme aj ovládať gramatiku. Potom sa snáď pristúpi s veľkou pokorou aj k vlastnej tvorbe. A stále ešte nie je isté, že sa tak z človeka stane spisovateľ. Najlepším učiteľom literatúry je život samotný v jeho nádhere, aj v jeho bolesti. A čítať, čítať, čítať.

Spisovateľom sa človek nestáva pomocou kurzov, spisovateľom sa človek rodí. Tiež sa s veľkou obľubou používa myšlienka, že úspešný spisovateľ má len pár percent talentu a ostatné je tvrdá práca. Nuž, to tvrdia asi všetci tí, ktorí majú toho talentu pomenej…

.:.

AP

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

Električka / Bratislava /

Električky na nábreží Dunaja nepremávajú pre poškodené vedenie

21.08.2019 08:52

Dopravný podnik mesta Bratislava o tom informuje na svojom webe.

SPAIN-WILDFIRE/

Kanárčania evakuovaní pre lesný požiar sa začali vracať domov

21.08.2019 08:39

Požiar v hornatom vnútrozemí ostrova sa darí postupne likvidovať, pričom už počas predošlej noci strácal na sile s poklesom intenzity vetra a teploty vzduchu.

deti, škola, jedáleň

Obedy zadarmo dávajú prácu

21.08.2019 08:00

Bezplatné stravovanie slovenských školákov prinesie stabilnú prácu viac ako tisícke nezamestaných.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou

21.08.2019 07:52

Slovenská prezidentka to uvidela na sociálnej sieti po tom, čo si v stredu ráno v Bratislave pripomenula výročie udalostí z 21. augusta 1968.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2083042x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie