Založ si blog

Kurzy tvorivého písania

Dosť dobre nerozumiem tomu, na čo sú dobré tzv. „kurzy tvorivého písania“. To sa akože za niekoľko dní (samozrejme nie zadarmo) z človeka stane spisovateľ? Ak áno, tak sa už potom nečudujem úrovni našej literárnej produkcie.

Tieto kurzy by snáď mohli najlepšie poslúžiť politikom, aby sa na nich aspoň čo-to nalepilo, aby sa aspoň čiastočne zmysluplne naučili formulovať vlastné (ak nejaké majú) myšlienky. Ale tí si myslia, že oni to nepotrebujú.

Zaujímavé je tiež, kto sú vlastne učitelia v týchto kurzoch. Kedysi sme sa museli dlhé roky učiť literatúru (aj keď to veru riadne liezlo na nervy), poznať jej autorov a diela, prípadne analyzovať ich. Samozrejme aj ovládať gramatiku. Potom sa snáď pristúpi s veľkou pokorou aj k vlastnej tvorbe. A stále ešte nie je isté, že sa tak z človeka stane spisovateľ. Najlepším učiteľom literatúry je život samotný v jeho nádhere, aj v jeho bolesti. A čítať, čítať, čítať.

Spisovateľom sa človek nestáva pomocou kurzov, spisovateľom sa človek rodí. Tiež sa s veľkou obľubou používa myšlienka, že úspešný spisovateľ má len pár percent talentu a ostatné je tvrdá práca. Nuž, to tvrdia asi všetci tí, ktorí majú toho talentu pomenej…

.:.

AP

Potok

18.01.2019

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho"Potok", tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku viac »

Hra pre osamelých

17.01.2019

...Po smrti nášho otca sa všetko zmenilo. Náš dom celkom stíchol. Sestry chodievali na týždeň do školy v iných mestách a vracali sa v piatok na sobotu a nedeľu. Mama bola celý deň v robote. viac »

Kadencia slov

16.01.2019

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Antonio Guterres

António Guterres si myslí, že nemá právomoc začať vyšetrovanie Chášakdžího smrti

18.01.2019 22:34

Mandát by mu mohla udeliť len Bezpečnostná rada OSN a za istých okolností aj Valné zhromaždenie OSN.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Vzájomný obchod Slovenska s Nemeckom dosahuje 27 miliárd eur

18.01.2019 22:07

Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré majú s Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána

Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

18.01.2019 21:42

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov.