Založ si blog

Kurzy tvorivého písania

Dosť dobre nerozumiem tomu, na čo sú dobré tzv. „kurzy tvorivého písania“. To sa akože za niekoľko dní (samozrejme nie zadarmo) z človeka stane spisovateľ? Ak áno, tak sa už potom nečudujem úrovni našej literárnej produkcie.

Tieto kurzy by snáď mohli najlepšie poslúžiť politikom, aby sa na nich aspoň čo-to nalepilo, aby sa aspoň čiastočne zmysluplne naučili formulovať vlastné (ak nejaké majú) myšlienky. Ale tí si myslia, že oni to nepotrebujú.

Zaujímavé je tiež, kto sú vlastne učitelia v týchto kurzoch. Kedysi sme sa museli dlhé roky učiť literatúru (aj keď to veru riadne liezlo na nervy), poznať jej autorov a diela, prípadne analyzovať ich. Samozrejme aj ovládať gramatiku. Potom sa snáď pristúpi s veľkou pokorou aj k vlastnej tvorbe. A stále ešte nie je isté, že sa tak z človeka stane spisovateľ. Najlepším učiteľom literatúry je život samotný v jeho nádhere, aj v jeho bolesti. A čítať, čítať, čítať.

Spisovateľom sa človek nestáva pomocou kurzov, spisovateľom sa človek rodí. Tiež sa s veľkou obľubou používa myšlienka, že úspešný spisovateľ má len pár percent talentu a ostatné je tvrdá práca. Nuž, to tvrdia asi všetci tí, ktorí majú toho talentu pomenej…

.:.

AP

Časnosť

18.11.2018

Prečo sa bojíme matky a milenky Smrti? Určite nemá železné zuby a je krásna ako májové ráno. Žiarlime na ňu, lebo sa pri každom vrtí? Smrť je verná družka, je radostná do špiku kostí, viac »

Zmena mena

17.11.2018

ZMENA V SPOLOČNOSTI MENOM ČSSR V ROKU 1989:

Ej veru, aľe dobre mi je pri duši. . .

16.11.2018

Nie je to až tak dávno, keď ešte existovalo Československo. Napriek tomu, že poslanec Michael Kocáb inicioval petíciu na vypísanie Refenda s otázkou, či si občania želajú rozdelenie na Českú viac »

Viktor Janukovyč

Ukrajinský exprezident Janukovyč bol hospitalizovaný v Moskve

18.11.2018 10:34

Lekári Janukovyča umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti, potom bol prevezený na súkromnú kliniku.

lekár, pacient, dôchodca, ambulancia

VIDEO: Revolučná liečba rakoviny a tvorba náhradných orgánov cez nanotechnológie

18.11.2018 10:00

Cielená doprava liekov či výroba umelých tkanív cez nanotechnológie a nanoboty by mohla byť prínosom v liečbe rakoviny či výroby náhradných orgánov.

požiar, kalifornia, usa, les, mesto, paradise

Požiar v severnej Kalifornii má už 76 obetí, nezvestných je 1300 ľudí

18.11.2018 09:58

Úrady predbežne identifikovali 63 zo 76 mŕtvych.

peňaženka, euro, peniaze, bankovky

Slováci reálne zarábajú o štvrtinu viac ako v roku 1989

18.11.2018 09:43

Prvýkrát reálne mzdy na Slovensku stúpli nad úroveň roku 1989 až v roku 2007. Počas 29 rokov "zlacneli" autá či elektronika, prudko zdraželi byty.