Založ si blog

Kurzy tvorivého písania

Dosť dobre nerozumiem tomu, na čo sú dobré tzv. „kurzy tvorivého písania“. To sa akože za niekoľko dní (samozrejme nie zadarmo) z človeka stane spisovateľ? Ak áno, tak sa už potom nečudujem úrovni našej literárnej produkcie.

Tieto kurzy by snáď mohli najlepšie poslúžiť politikom, aby sa na nich aspoň čo-to nalepilo, aby sa aspoň čiastočne zmysluplne naučili formulovať vlastné (ak nejaké majú) myšlienky. Ale tí si myslia, že oni to nepotrebujú.

Zaujímavé je tiež, kto sú vlastne učitelia v týchto kurzoch. Kedysi sme sa museli dlhé roky učiť literatúru (aj keď to veru riadne liezlo na nervy), poznať jej autorov a diela, prípadne analyzovať ich. Samozrejme aj ovládať gramatiku. Potom sa snáď pristúpi s veľkou pokorou aj k vlastnej tvorbe. A stále ešte nie je isté, že sa tak z človeka stane spisovateľ. Najlepším učiteľom literatúry je život samotný v jeho nádhere, aj v jeho bolesti. A čítať, čítať, čítať.

Spisovateľom sa človek nestáva pomocou kurzov, spisovateľom sa človek rodí. Tiež sa s veľkou obľubou používa myšlienka, že úspešný spisovateľ má len pár percent talentu a ostatné je tvrdá práca. Nuž, to tvrdia asi všetci tí, ktorí majú toho talentu pomenej…

.:.

AP

Modus v kulturáku

20.09.2018

Jedného zimného večera bol v našom Kultúrnom dome koncert slovenskej skupiny Modus. Poznali sme och nich len pesničku "Suzie". My, ortodoxní rockeri, odchovaní na maďarskom hardrocku, sme trocha viac »

Srdce z gaštanov

19.09.2018

Pomalými krokmi nenápadne, ale neúprosne sa k nám približuje jeseň. Každé ročné obdobie má svoje farby, svoje čaro. Svoje špecifické magično. Jeseň nám v podvedomí akosi evokuje aj čas viac »

Poštová známka

18.09.2018

V istom období života mnohých aktívnych občanov prepadne pocit vlastnej jedinečnosti a rozhodnú sa kandidovať na post prezidenta republiky. Darmo sa budú vyhovárať, že na kandidatúru ich vyzývali viac »

Sýria Rusko lietadlo trosky telá nájdenie

Kto je zodpovedný za zostrelenie lietadla v Sýrii? Moskva preštuduje izraelské dáta

20.09.2018 06:17

Ruský prezident Vladimir Putin prijal ponuku Izraela o poskytnutí podrobných informácií o izraelskom leteckom útoku v Sýrii.

Pentagon, USA

Nie islamisti ale Irán. USA menovali hlavného podporovateľa terorizmu vo svete

20.09.2018 06:10

Irán zostáva vedúcim "štátnym sponzorom" terorizmu vo svete, uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí USA.

ísrko, pápež, sexuálne škandály, zneužívanie

Podozrenie v cirkvi. Biskup mal zneužívať dieťa

20.09.2018 06:00

Ľudskoprávni aktivisti podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a žiadajú, aby orgány činné v trestnom konaní zakročili.

Mike Pompeo

Pompeo: USA chcú dokončiť denuklearizáciu KĽDR do januára 2021

19.09.2018 23:05

Denuklearizácia musí byť podľa amerického ministra zahraničia dokončená do do ukončenia mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 897
Celková čítanosť: 1356626x
Priemerná čítanosť článkov: 1512x

Autor blogu

Kategórie