Založ si blog

Veterný mlyn Nového zámku

…A znova sa nad Štiavnicou prevaľujú ťarchavé oblaky, obťažkané už snehovými vločkami, ktoré však po dopade na večne nebadateľne sa pohybujúce boky krátera iba na chvíľku prikryjú stopy stáročí, pôdu, po ktorej kráčali svetové osobnosti, zem, ktorá dala ľudkom na jej tvári nesmierne bohatstvo, ale i obrovské utrpenie. Tie vločky ešte cestou prefúka nabrúsený vietor, fičiaci od Paradajzu, márnotratník plný neutíchajúcej mladíckej sily, ktorú by bolo možno dobré využiť hoci na pohon veterného mlyna.

A veru, nie som prvý, komu to napadlo. Hoci som už dávno nosil v hlave ideu, že na Nový zámok by stačilo nainštalovať lopatky s kolesom veterného mlyna. Na nedávno prebiehajúcej výstave betlehemov v Starom zámku mi pán Ladziansky ukázal panoramatický obraz – maľbu jeho otca Viliama z roku 1939, na ktorej je na pravej strane celkom zreteľne na jednom z kopčekov vymaľovaný takýto veterný mlyn.

Nový zámok nad mestom, ktorý pripomína legendárny „Guliverkeľ“ z kultového kresleného seriálu „Miazgovci“ slúžil neskôr ako hláska protitureckej obrany. Dal ho postaviť mešťanosta Rossel ako darček svojej márnotratnej dcére Barbore, ktorá v ňom poriadala riadne bujaré oslavy.

Ktožehovie, možno sa zíde súčasným donom Quijotom, ale určite toto mesto objavia aj ďalší a ďalší „rytieri smutnej postavy“, tak nech majú proti komu bojovať. Na zopár Sanchov by som im dal mobil a kontakt a Rosinanty zohnať tiež nie je problém. Iba by si mali uvedomiť, že ako hovorí známy výrok „Mŕtvych hrdinov sú plné cintoríny“. A Štiavnica potrebuje živých a činorodých a hrdých a múdrych a čestných a … najmä živých a trpezlivých.

.:.
Anton Pižurný
Teľacie roky (úryvok)
foto a.a.

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

priemyselny park Kosice 04

Priemyselný park by mal pomôcť košickému regiónu

21.08.2019 17:24

Vo dvoch halách na ploche takmer 8 hektárov za 30 miliónov eur by v budúcnosti mohlo pracovať zhruba 600 ľudí.

protest

SaS, OĽaNO aj Za slušné Slovensko ohlásili zhromaždenia na Nám. SNP na výročie vraždy

21.08.2019 17:07

SaS ohlásila zhromaždenie od 8:00 – 24:00, OĽaNO od 9:00 do 21:00 a Za slušné Slovensko od 14:00 do 20:00.

Ministerka vnútra Denisa Saková

Saková: Vyšetrovanie lustrácií pokračuje, postupne prijímame opatrenia

21.08.2019 16:37

Ministerka nevylučuje ani zmeny v legislatíve.

GLOBSEC, Zaorálek

Kandidátom ČSSD na českého ministra kultúry je Lubomír Zaorálek

21.08.2019 16:26

Premiér Andrej Babiš pre Českú televíziu povedal, že so Zaorálkom by ako s ministrom kultúry problém nemal.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2083964x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie