Založ si blog

Veterný mlyn Nového zámku

…A znova sa nad Štiavnicou prevaľujú ťarchavé oblaky, obťažkané už snehovými vločkami, ktoré však po dopade na večne nebadateľne sa pohybujúce boky krátera iba na chvíľku prikryjú stopy stáročí, pôdu, po ktorej kráčali svetové osobnosti, zem, ktorá dala ľudkom na jej tvári nesmierne bohatstvo, ale i obrovské utrpenie. Tie vločky ešte cestou prefúka nabrúsený vietor, fičiaci od Paradajzu, márnotratník plný neutíchajúcej mladíckej sily, ktorú by bolo možno dobré využiť hoci na pohon veterného mlyna.

A veru, nie som prvý, komu to napadlo. Hoci som už dávno nosil v hlave ideu, že na Nový zámok by stačilo nainštalovať lopatky s kolesom veterného mlyna. Na nedávno prebiehajúcej výstave betlehemov v Starom zámku mi pán Ladziansky ukázal panoramatický obraz – maľbu jeho otca Viliama z roku 1939, na ktorej je na pravej strane celkom zreteľne na jednom z kopčekov vymaľovaný takýto veterný mlyn.

Nový zámok nad mestom, ktorý pripomína legendárny „Guliverkeľ“ z kultového kresleného seriálu „Miazgovci“ slúžil neskôr ako hláska protitureckej obrany. Dal ho postaviť mešťanosta Rossel ako darček svojej márnotratnej dcére Barbore, ktorá v ňom poriadala riadne bujaré oslavy.

Ktožehovie, možno sa zíde súčasným donom Quijotom, ale určite toto mesto objavia aj ďalší a ďalší „rytieri smutnej postavy“, tak nech majú proti komu bojovať. Na zopár Sanchov by som im dal mobil a kontakt a Rosinanty zohnať tiež nie je problém. Iba by si mali uvedomiť, že ako hovorí známy výrok „Mŕtvych hrdinov sú plné cintoríny“. A Štiavnica potrebuje živých a činorodých a hrdých a múdrych a čestných a … najmä živých a trpezlivých.

.:.
Anton Pižurný
Teľacie roky (úryvok)
foto a.a.

Dve sedadlá

19.03.2019

V čase skvelej „integrácie prímestskej dopravy“, ktoré je skôr komplikovaním než zjednodušením, sa cestovanie autobusmi do nášho hlavného mesta pri už legendárnych zápchach stáva stresujúcou viac »

Krumpľový šok!

18.03.2019

Pred časom som zažil gurmetský šok, keď jeden český turista, vydávajúci sa za znalca slovenskej gastronónie, ku môjmu článku o bryndzových haluškách napísal takýto komentár: „Já znám viac »

EU-TURKEY/

EÚ chce v júni začať rozhovory o členstve so Severným Macedónskom

19.03.2019 21:11

Stalo sa tak potom, čo Severné Macedónsko odstránilo najväčšiu prekážku pre vstup do EÚ - minulý mesiac zmenilo svoj oficiálny názov.

USA-BRAZIL/

USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO, povedal Trump

19.03.2019 20:23

Americký prezident Donald Trump to povedal v utorok počas stretnutia s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom v Bielom dome.

SR Penta hospodárske výsledky TK

Haščák chce o Kočnerovi rozprávať aj polícii

19.03.2019 19:41

Jeden z najbohatších Slovákov Jaroslav Haščák chce polícii vysvetliť svoju komunikáciu s Marianom Kočnerom, ktorý bol nedávno obvinený z objednania vraždy.

PPC, Paroplynový cyklus

Penta si prišla na svoje, za paroplyn dostala od štátu 33 miliónov eur

19.03.2019 18:37

Štátna firma Bratislavská teplárenská vyplatila spoločnosti Paroplyn Holdings Limited celú pohľadávku vo výške zhruba 33 miliónov eur.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,062
Celková čítanosť: 1714409x
Priemerná čítanosť článkov: 1614x

Autor blogu

Kategórie