Založ si blog

Veterný mlyn Nového zámku

…A znova sa nad Štiavnicou prevaľujú ťarchavé oblaky, obťažkané už snehovými vločkami, ktoré však po dopade na večne nebadateľne sa pohybujúce boky krátera iba na chvíľku prikryjú stopy stáročí, pôdu, po ktorej kráčali svetové osobnosti, zem, ktorá dala ľudkom na jej tvári nesmierne bohatstvo, ale i obrovské utrpenie. Tie vločky ešte cestou prefúka nabrúsený vietor, fičiaci od Paradajzu, márnotratník plný neutíchajúcej mladíckej sily, ktorú by bolo možno dobré využiť hoci na pohon veterného mlyna.

A veru, nie som prvý, komu to napadlo. Hoci som už dávno nosil v hlave ideu, že na Nový zámok by stačilo nainštalovať lopatky s kolesom veterného mlyna. Na nedávno prebiehajúcej výstave betlehemov v Starom zámku mi pán Ladziansky ukázal panoramatický obraz – maľbu jeho otca Viliama z roku 1939, na ktorej je na pravej strane celkom zreteľne na jednom z kopčekov vymaľovaný takýto veterný mlyn.

Nový zámok nad mestom, ktorý pripomína legendárny „Guliverkeľ“ z kultového kresleného seriálu „Miazgovci“ slúžil neskôr ako hláska protitureckej obrany. Dal ho postaviť mešťanosta Rossel ako darček svojej márnotratnej dcére Barbore, ktorá v ňom poriadala riadne bujaré oslavy.

Ktožehovie, možno sa zíde súčasným donom Quijotom, ale určite toto mesto objavia aj ďalší a ďalší „rytieri smutnej postavy“, tak nech majú proti komu bojovať. Na zopár Sanchov by som im dal mobil a kontakt a Rosinanty zohnať tiež nie je problém. Iba by si mali uvedomiť, že ako hovorí známy výrok „Mŕtvych hrdinov sú plné cintoríny“. A Štiavnica potrebuje živých a činorodých a hrdých a múdrych a čestných a … najmä živých a trpezlivých.

.:.
Anton Pižurný
Teľacie roky (úryvok)
foto a.a.

Snežný vietor

15.12.2018

MOJIM DEŤOM (Adamovi, Oliverovi a Tamarke) Začína duť snežný vietor, lámu sa ľadovce. Aj ten kto nechce, začne bilancovať. Ja som životu vďačný za to, čo mi dal. Aj za to, čo mi zobral. viac »

Piesne vianočné

14.12.2018

Štopanie husí

13.12.2018

...Na našom dvore neboli iba sliepky. Mama v takých úzkych chlievikoch chovala aj husy. Každý večer ich „štopala“. Bol to dosť brutálny spôsob, ako ich nasilu kŕmila, robilo sa to vraj preto, viac »

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

Peter Pellegrini

Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný

15.12.2018 20:35

Premiér to povedal v diskusnej relácii a vyjadril sa aj k výberu prezidentského kandidáta strany Smer.

Chevrolet Corvette ZR1 - 2018

Trumpove clá na autá strašia aj americké automobilky

15.12.2018 20:33

Predstavitelia automobilového priemyslu z USA zdôraznili potrebu obchodnej dohody s Európskou úniou.