Založ si blog

Posledné prázdniny

..Posledné prázdniny po ukončení Základnej deväťročnej školy v Želiezovciach a prvé pred nástupom na Gymnázium mali nevýslovnú chuť slobody. Dni bolí dlhé a slnečné, noci ešte dlhšie a tajomnejšie. Už boli dokonca aj bozky s dievčatami v Schubertovom parku alebo na žúroch, po ktorých som síce mal opuchnuté a pohryzené pery, ale panictvo som si stále úspešne zachovával.

A potom nastal čas nášho nástupu do vážnejších vôd študijných. Bol som prijatý na Gymnázium. Sedel som znova v prvej lavici v rade napravo (neskôr to bolo moje stabilné miesto na všetkých ďalších školách) s Ďurim, rovnako, ako sme sedeli aj na Základnej škole. Na Gympli sa mi najviac páčilo, že nám profesori vykali. Mali sme tak pocit dôležitosti a aj na profesorov sme hľadeli inak.

Našu trieda 1.A. Gymnázia Želiezovce (bolo tam samozrejme aj maďarské Gymnázium) tvorilo pomerne nesúrodé spoločenstvo chlapcov a dievčat z okolia mestečka. Ale mali sme tam aj dve baby z okresného mesta, teda „až z Levíc“, ktoré denne dochádzali do školy vláčikom. To boli najväčšie „fifleny“ a neskôr sme vytvorili dobrú partiu. Najkrajšou babou v triede však bola Betka E. zo Šároviec, ktorá sa vyznačovala väčšou usilovnosťou, než intelektom, ale bola to fajn baba s nesmiernym sexuálnym epílom. Nič sme spolu nemali (až na nejaké tie bozkávačky na lyžiarskom zájazde) a nakoniec sme boli dobrými kamarátmi.

Za nami sedel „Fiťi“, (prezývka vznikla z mena pretekára Formule jedna – Emersona Fittipaldiho, ktorý jazdil za JPS Lotus) alias Gabo T. tiež zo Šaroviec, ktorému predchádzala silná povesť búrliváka a bohéma. Jeho starší brat Ludo bol už známou legendou. Rovnako aj moja staršia sestra Beatka (ale ako vzorná študentka) , ktorá bola predo tiež študentkou Gymnázia. Moja „mladšia staršia“ sestra Renatka však chodila na Strednú ekonomickú školu do Levíc. S Gabom sme sa neskôr tak mocne skamarátili, až to Ďuri zle znášal.

Gymnázium samozrejme v časoch socializmu sa tiež všemožne snažilo blahorečiť vedúcu úlohu Komunistickej strany v našej krajine, najmarkantnejším príkladom toho bol pán riaditeľ a jeho súdruh zástupca ktorého celé generácie študentov Gymnázia volali jednoducho „Mamľas“. Príhody o ňom sa natrvalo zaradili do Klenotnice študentských spomienok. …

.:.
(c) Anton Pižurný
Teľacie roky – pokračovanie Bielej skrinky

🙂
Foto: Na ihrisku Gymnázia s Fiťim. Obaja sme boli veľkí „hadi“ lebo sme mali džínsy Levisky a tie mal v tom čase veru málokto. Do pozornosti dávam aj naše účesy.

Snežný vietor

15.12.2018

MOJIM DEŤOM (Adamovi, Oliverovi a Tamarke) Začína duť snežný vietor, lámu sa ľadovce. Aj ten kto nechce, začne bilancovať. Ja som životu vďačný za to, čo mi dal. Aj za to, čo mi zobral. viac »

Piesne vianočné

14.12.2018

Štopanie husí

13.12.2018

...Na našom dvore neboli iba sliepky. Mama v takých úzkych chlievikoch chovala aj husy. Každý večer ich „štopala“. Bol to dosť brutálny spôsob, ako ich nasilu kŕmila, robilo sa to vraj preto, viac »

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

Peter Pellegrini

Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný

15.12.2018 20:35

Premiér to povedal v diskusnej relácii a vyjadril sa aj k výberu prezidentského kandidáta strany Smer.