Založ si blog

Chata na Počúvadle

Na chatu na Počúvadle sme nechodievali iba v lete. Keď sme tam išli v zime, bolo to celkom iné. Iskrivá zima bola tiež odlišná od tej našej „dolnozemskej“, rovnako ako bolo odlišné aj leto. Snehu bolo oveľa viac a samozrejme aj kopce oveľa strmšie, kedže doma sme mali len jeden briežok v parku pri kaštieli Esterházyovcov.

Našu Octáviu sme museli nechať hore a veci nosiť dolu do chaty. Kým sme sa vybalili a nachystali, bola už noc. Prezrel som si staré sánky, ktoré tam boli v komore. Nič moc a boli tam aj lyže, ale tie boli obrovské, len pre dospelých.

Vzal som si knihu z knižnice a išiel som si čítať do svojej izby vedľa izby rodičov. Práve som sa ponoril do čarovného sveta zálesáka Rolfa, keď niečo tak silno zaškrabotalo, až som sa preľakol. Chata bola obložená drevom, ale našťastie sa v nej už nemuselo kúriť do kachieľ (boli aj v mojej izbe), dolu bola kotolňa, odkiaľ sa vykurovala celá chata.

Chvíľu som potichu čakal. Škrabot sa ozval znova. Asi myš. Udrel som dlaňou do steny a škrabanie prestalo. Odložil som knihu a chcel som spať. Ale kdeže! Škrabot a šuchot sa ozýval v pravidelných intervaloch, darmo som búchal po všetkých stenách. A tak to trvalo do rána. S boľavou hlavou som sa nevyspatý ráno prebudil a povedal som to otcovi.

Ten išiel do mojej izby, popočúval, poobzeral sa. Potom sa usmial, otvoril okno, pristúpil k piecke v kúte a chytil jej rúru na mieste, kde jej koleno vchádzalo do komína. Vyvalil sa kúdeľ popola a „frrnk!“ z rúry vyletel vtáčik so žltým zobáčikom, celý čierny ako uhoľ a pelášil otvoreným oknom do lesa ako strapatá čierna guľôčka.

Asi spadol do komína a nevedel z neho vyletieť von. A ja som si celú noc myslel, že sú to myši.

.:.
Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK
foto a.a. href=“http://anton.blog.pravda.sk/files/2019/04/Drizd-čierny.jpg“>

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

africký mor ošípaných, kafiléria, prasa

Mor ošípaných hrdúsi malochovy, tlak sa stupňuje

21.08.2019 10:00

Tlak afrického moru ošípaných na Slovensko rastie. Veterinári a profesionálni chovatelia ho zatiaľ držia na uzde, ale denne sa objavujú nové prípady.

Donald Trump

Trump obvinil židovských voličov demokratov z "veľkej neloajality"

21.08.2019 09:53

Výrok amerického prezidenta vyvolal silnú kritiku, podľa ktorej najvyšší predstaviteľ USA využíva antisemitskú rétoriku.

ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

Fico odkázal Kalavskej, aby pri reforme nemocníc zvážila svoju budúcnosť

21.08.2019 09:48

Kalavská jasne nepovedala, či by odstúpila z funkcie.

Električka / Bratislava /

Električky na nábreží Dunaja nepremávajú pre poškodené vedenie

21.08.2019 08:52

Dopravný podnik mesta Bratislava o tom informuje na svojom webe.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2083316x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie