Založ si blog

Drevené vajce

Stará mama už nemala veľa sliepok len štyri, ale zato boli dobré nosnice. Vajíčka znášali do hniezd, ktoré si urobili hocikde. Bolo to dosť vzrušujúce, hľadať ich. Jedno stabilné mali v malinčí za drevárňou, tam som každý deň našiel aspoň jedno a s radosťou som ho vždy zaniesol starej mame. Boli hnedé a pekné veľké. Na výdatnú praženicu na cibuľke a slaninke stačili aj dve.

Raz bolo hniezdo v malinčí prázdne. Vravievali, že tie vajíčka kradne aj kuna, ale tá nechávala škrupiny v hniezde. To sa mi akosi nezdalo, preto som sa rozhodol pátrať po okolí.

Preskúmal som celý dvor a záhradku pred domom, dokonca som zašiel až do zadnej záhrady s pivničkou pri potoku. Tam som si v lete nosieval deku, malinovku, knihu a na briežku pod pivničkou som čítajúc na deke strávil celé hodiny. Pivnička bola na jednej strane potoka, z druhej strany oproti sa občas vinula źvláštna vôňa z domčeka Pálenice na Čistej vode. Na drevených dvierkach pivničky svietilo veľkými bielymi písmenami POVŽAN. Vždy som sa na tom zabavil, napísal to mamin mladší brat Janko Považan, ktorý zabudol namaľovať jedno „A“. Dlhé roky to tak bolo.

Nakoniec som zablúdil až ku kravičke do maštale pri komore.
Nakukol som do válova. A naozaj! Celkom v rohu bolo v hniezde zo sena boli tri vajíčka. Jedno však bolo akési čudné. Nebolo hnedé ale zvláštne žltkasté, a zdalo sa mi aj ťažšie, ako bývali ostatné vajíčka. Zobral som ho k starej mame: 
– Aha stará mama, toto vajíčko som našiel v maštali!
– Jaj ty trepák jedon! Kde si ho najšou?
– zasmiala sa.
– No maštali, v hniezde, v kúte válova! – urazil som sa.
– V hrante? Nuž aľe veď to je drevenô vajce!
– A prečo je drevené?!
– Nuž to preto, vnúčok môj, aby tam sliepka zniesla aj ďalšie vajcia a aby z nich tam potom vysedela maľie kuriatka. Vieš môj?

Tento fígeľ som dovtedy nepoznal a zdalo sa mi to trocha nedôstojné, takto klamať sliepky. Ale potom stará mama odkiaľsi vybrala naozajstné vajíčka, urobila na pokrivenej panvičke jej známu praženicu so žiareným chlebíkom a čajom z lipy. Svet bol zase krásny a uveriteľný.

.:.
Anton Pižurný
Spriadanie myšlienok
foto a.a.

La100vičia rozlúčka

21.08.2019

Ešte sa vie Slnko rozpáliť dobiela, ešte stále má letné vône nedeľa. Ešte vždy môžeš stretnúť priateľa a povedať mu: - Leto sa končí, nie veľa dní bolo len pekných, ak sa ti nepáči, viac »

Štiavnické uličky

20.08.2019

“Štiavnica, buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom.” (Sládkovič) V úzkych krivoľakých uličkách štiavnických, kde pod nohami škrípu kúsky kameňa ako črepy z diamantu viac »

Pišta z DDR

19.08.2019

Koncom osemdesiatych rokov som robil personálneho pracovníka v istej fabrike s drevom na výrobu sudov v Banskej Štiavnici. Zoznámil som sa vtedy so Steffenom Petrenzom z nemeckého mesta Freital zo viac »

Električka / Bratislava /

Električky na nábreží Dunaja nepremávajú pre poškodené vedenie

21.08.2019 08:52

Dopravný podnik mesta Bratislava o tom informuje na svojom webe.

SPAIN-WILDFIRE/

Kanárčania evakuovaní pre lesný požiar sa začali vracať domov

21.08.2019 08:39

Požiar v hornatom vnútrozemí ostrova sa darí postupne likvidovať, pričom už počas predošlej noci strácal na sile s poklesom intenzity vetra a teploty vzduchu.

deti, škola, jedáleň

Obedy zadarmo dávajú prácu

21.08.2019 08:00

Bezplatné stravovanie slovenských školákov prinesie stabilnú prácu viac ako tisícke nezamestaných.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou

21.08.2019 07:52

Slovenská prezidentka to uvidela na sociálnej sieti po tom, čo si v stredu ráno v Bratislave pripomenula výročie udalostí z 21. augusta 1968.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 2083058x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie