Založ si blog

Klíma

Príjemná cesta v poloprázdnom vlaku RegioJet z Bratislavy do Dunajskej Stredy. Pohodlne sme sa usadili celkom vpredu a vychutnávali sme si intenzívnu klímu vagóna (je fajn, keď funguje, ale táto bola naozaj studená až príliš) v prudko vriacom dni. Podriemkával som, ukolísaný chodom vlaku ako v rýchlo sa plaviacej lodi.

V Biskupiciach nastúpila skupinka piatich výrastkov. Značkové oblečenie, tablety. Hlučne si sadli do sedadiel oproti, ten piaty si bez pozdravu a opýtania prisadol k nám.

Hoci som si už dávno povedal, že nebudem počúvať rozhovory súčasných tínedžerov, nedalo sa. Riešili nejaké baby, nejaké kapely a k tomu si nahlas púšťali monotónny hip hop nejakého slovenského rapera s príšernými textami o tom, aký je on skvelý, ako dá dolu všetky baby a aký je svet napiču…

Pozrel som sa na svoju priateľku, pri nej sedel piaty mladíček a hltal monológ vodcu ich skupinky, ktorý úroveň hlasitosti na tablete stále zvyšoval.

Mám už svoj vek, ale nemyslím, že som nejaký konzervatívny dedko, ktorý nechápe súčasnú mlaď. Hudobná produkcia však mala stále rovnakú intenzitu a keďže mám aj vysoký tlak, povedal som mojej priateľke: „Mám si teraz ja na plné gule pustiť Led Zeppelin?“

Ona ma už dobre pozná, tak len zhrozene na mňa pozrela, lebo vedela, že by som toho bol schopný. Ale ako rodený diplomat okamžite zareagovala: „Vieš čo, pozri, poďme si sadnúť tam ďalej, tam určite nie taká silná klíma“.

Zodvihli sme sa a presadli sme si. Piaty šuhaj si okamžite vyložil nohy na sedačku.

V Kvetoslavove vystúpili. Vykrikovali, poskakovali, tešili sa zo života. Klasik kedysi napísal „Mládež, ty´s buditeľka rána“.

Ak by ma mala takáto mládež budiť, tak radšej budem chodiť pešo.

.:.

Anton Pižurný

Potok

18.01.2019

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho"Potok", tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku viac »

Hra pre osamelých

17.01.2019

...Po smrti nášho otca sa všetko zmenilo. Náš dom celkom stíchol. Sestry chodievali na týždeň do školy v iných mestách a vracali sa v piatok na sobotu a nedeľu. Mama bola celý deň v robote. viac »

Kadencia slov

16.01.2019

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Antonio Guterres

António Guterres si myslí, že nemá právomoc začať vyšetrovanie Chášakdžího smrti

18.01.2019 22:34

Mandát by mu mohla udeliť len Bezpečnostná rada OSN a za istých okolností aj Valné zhromaždenie OSN.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Vzájomný obchod Slovenska s Nemeckom dosahuje 27 miliárd eur

18.01.2019 22:07

Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré majú s Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána

Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

18.01.2019 21:42

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov.