Založ si blog

Pohrebné rúcha nemajú vrecká

Za socializmu som nepatril medzi velebiteľov režimu, bolo mi jasné pokrytectvo časti členov Komunistickej strany Československa, ktorí farizejsky omieľali lásku k strane, k vlasti a k Sovietskemu zväzu naučenými frázami.

Neskôr som pochopil, že táto ich schizofrénia má pragmatické dôvody, ktoré najlepšie popisuje „protištátne“ heslo tej doby: „Kto nekradne, okráda svoju rodinu“.

Za socializmu sme neznášali oficiálnu prvoplánovú kultúru a jej trblietavé ikony. Nebudem ich teraz menovať, už nie som „rozhnevaný mladý muž“ ako vtedy, keď sme nosili dlhé vlasy a počúvali sme Led Zeppelin a Mišíka a ďalších. Vtedajší kultúrtrégri, nebojím sa napísať, že ani eštebáci si však dnes z toho nič nerobia a znova veselo „tvoria kultúru“.

Nikdy som nebol ani dodnes nie som členom žiadnej strany. Hoci sa už pomaly obrusujú ostré hrany môjho buričstva, predsa len ťažko znášam, keď vidím, ako sa z ľudí, ktorí boli najskôr gardistami, potom komunistami sa nakoniec stali demokrati. Nielen v metaforickom význame.

Zdá sa, akoby sa tá doba vracala. Kto aj po roku 1989 chcel ako tak postúpiť na ekonomickom, či spoločenskom rebríčku, najlepším receptom na to bolo velebenie strany, ktorá bola aktuálne pri moci.

Do politiky vstupujú ľudia nie kvôli tomu, aby pomáhali svojim spoluobčanom, ale aby sa nabalili.

Dôkazom toho sú tí, ktorí s holými zadkami začali byť aktívni v politike a po pár rokoch sa z nich stali milionári. Samozrejme, česť výnimkám.

Čo už, ľudia sú takí. Škoda. Len by si možno bolo dobré občas uvedomiť, že pohrebné rúcha nemajú vrecká a teda do hrobu si nikto nič nezoberie.

.:.
Anton Pižurný

Detstvo susedovie Aničky

17.06.2019

Príjemné letné popoludnie. Výpeky na chvíľu schladili mraky, dokonca spŕchlo. Potom sedíme pod slnečníkom s kávičkou v záhrade a vychutnávame si pekný deń. Za plotom u susedov sa hrá Anička, viac »

Sedem minútový prezident

16.06.2019

Tak si pán Andrej Danko, predseda slovenského Parlamentu, na inaugurácii prezidentky užil namiesto oných 15 minút slávy aspoň tých svojich sedem. Síce tým porušil Ústavu, ktorou sa tak rád viac »

Mickey

15.06.2019

indonézia, zemetrasenie, sulawesi

Po zemetraseniach v čínskej provincii S-čchuan hlásia zranených aj mŕtvych

17.06.2019 22:38

Najmenej dvoch mŕtvych a 19 zranených si vyžiadala séria piatich zemetrasení.

donbas, doneck, vojak, armáda, ukrajina, rusko, pamätník, trosky,

Macron hovoril so Zelenským o oživení mierového procesu v Donbase

17.06.2019 21:47

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok stretol v Paríži s novým ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Filipínsky prezident Duterte sa snaží upokojiť situáciu v Juhočínskom mori

17.06.2019 21:27

Duterte v pondelok odmietol požiadavky, aby jeho vláda vyslala vojnové lode do oblasti Juhočínskeho mora.

boeing 737 max 8, southwest airlines, usa

Boeing možno dá na Trumpovu radu. Problémové lietadlo premenuje

17.06.2019 20:36

Boeing, najväčší výrobca dopravných lietadiel na svete, pokladá premenovanie problémového modelu 737 Max za možné.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,150
Celková čítanosť: 1921665x
Priemerná čítanosť článkov: 1671x

Autor blogu

Kategórie