V Banskej Štiavnici sa, okrem iných osobností, stretli v roku 1836 aj dvaja mladí ľudia.
Šesťnásťročný študent evanjelického gymnázia z Krupiny Andrej Braxatoris a rovnako stará Mária Marína Pischlová, ktorá bývala v Banskej Štiavnici oproti Slovenskému kostolu, pod Morovým stĺpom…
Z ich známosti vznikla dnes už legendárna poéma lásky Andreja Braxatorisa Sládkoviča – MARÍNA, vyznanie mladého básnika jeho nenaplnenej láske.
Občianske združenie Paradajz so sídlom v Banskej Štiavnici v roku 2004 osadilo na dome, kde Pischlová bývala, pamätnú tabuľu s názvom „Dom Maríny“, vydalo knihu o nej „Múza“ a pred tromi rokmi na ďalšom ročníku Festivalu lásky aj osadilo ozdobnú „Mrežu lásky“ na ktorú dvojice spoločne zamykajú svoje Zámky lásky, priateľstva a rodiny. Po uzamknutí môže dvojica kľúče zahodiť do fontány na Námestí sv. Trojice, aby sa zámka už nikdy neodomkla…
V súčasnosti je však už mreža zaplnená a pracuje sa na jej rozšírení. Na evanjelickom cintoríne v Banskej Štiavnici sníva svoj večný sen Mária Marína Pischlová, vydatá neskôr za pernikára Geržu, keď musela odmietnuť lásku mladého Braxatorisa. OZ Paradajz do budúcna pripravuje pohnuté osudy Maríny Pischlovej stvárniť aj vo filmovej podobe.
Anton Andrej Pižurný
(Predseda OZ Paradajz)
Foto: Zámky lásky na Dome Maríny, hrob Maríny Pischlovej Gerszoovej (v roku 2011 opravený OZ Paradajz) pri ňom symbolická Marína Festivalu lásky 2012, kresby kvetov Maríny Pischlovej (1836).
Mária Marína Pischlová ako vydatá pani Gerzsoová, 30 ročná a kaviareň Marína v Bratislave neďaleko železničnej stanice…
Zámky Lásky s "L" ? Prečo ...
Celá debata | RSS tejto debaty