Č s l . . .

cssrČÍSLA ARMÁDY

Stará známa pravda hovorí, že život dokáže stvoriť také príbehy, aké nevymyslí ani najlepší dramatik. Rovnako – tragicky – pôsobí niekedy hra zabávačov, či „moderátorských osobností“ so slovami v našich médiách. Tí však majú svoje vzory v našich špičkových a špikových predstaviteľoch politických ako koaličných, tak opozičných. Nuž a tiež textárska produkcia niektorých „samotextárov“ devalvuje toto umenie na infantilnú výrazovú žumpu, v ktorej sa topia asonancie a gramatické rýmy so štýlom a obsahom nie nepodobným „perlám“ nedávneho socialistického tábora (tie však vykazovali aspoň určitú úctu k slovu, keď už inú nie, tak aspoň voči cenzorom).
Cesta autobusom, keď si sadáte dozadu, medzi deti, cestujúce kamsi na prázdniny. Chuť prečítať si aspoň letmo titulky v novinách vás okamžite prejde po ich zvukových prejavoch. Odrazu spozorniete: jedno dievčatko kamsi hľadí z okna a s námahou číta: „Číslo armády. Čísla armády… Čo je to číslo armády?“ – nechápem a počúvam ďalej: „Čísla armády. Ulica čísla armády…“ – Dievčatko číta názov ulice „Ul. Čsl. armády“ . Táto šiestačka už nevie, že kedysi existovalo Československo, táto žiačka už nevie,
že 21. augusta 1968 práve okupačné armády prepadli túto krajinu…

Táto žiačka asi ani nevie, že 1. januára 1993 sa Česko s Slovensko rozdelilo na dva „bratské národy“…

To dievčatko by sa však mohlo raz dožiť toho dňa, keď inštitúcia menom „armáda“ už nebude potrebná…

(c) anton a. pižurný
SEZAM
vojaci do lietadla

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Hungary Election

Orbánovi by mohol pomôcť udržať sa pri moci politický trpaslík, ktorý spochybňuje územnú celistvosť Slovenska

11.04.2026 06:00

László Toroczkai je ukážkový iredentista. Spochybňuje nielen Trianonskú mierovú zmluvu, ale aj tzv. Benešove dekréty. Akú úlohu môže zohrať po voľbách?

Hungary Election Concert

Taký koncert vraj Maďarsko ešte nezažilo. Budapešťou zneli vulgárne vtipy, kritika Orbána i "Rusi, choďte domov!"

10.04.2026 22:41

Orbán v dnešnom predvolebnom prejave povedal, že Spojené štáty sa teraz - na rozdiel od Európy - priklonili na stranu mieru.

Sam Altman

Neznámy muž hodil Molotovov koktail na dom šéfa OpenAI Sama Altmana

10.04.2026 22:30

Polícia v americkom San Franciscu zatkla 20-ročného muža, ktorý údajne hodil Molotovov koktail na dom výkonného riaditeľa spoločnosti OpenAI Sama Altmana.

stalin

S tým kameňom niečo je. Poslanec a hlavný podozrivý z vraždy Litvinenka žiada vyšetrovanie žuly z gulagu

10.04.2026 22:14

Solovecký kameň oproti budove bývalej tajnej polície NKVD/KGB (dnes FSB) bol inštalovaný v roku 1990.