Každá starnúca generácia si myslí, že práve s ňou odchádza zo sveta to najlepšie. Každá generácia má svoje celoživotné ideály, svoje idoly. Idolmi tej našej boli aj knihy Karla Maya a filmy s indiánskym náčelníkom Winnetuom a jeho bielym bratom, zálesákom Old Shatterhandom (Stará drviaca ruka), v ktorých víťazilo dobro nad zlom, gentlemanstvo nad chrapúnstvom.
Nebudeme teraz riešiť ideály súčasnej mladej generácie, napriek tomu, že ich nositelia vyzerajú niekedy vskutku bizarne a ich názory sa zdajú vyprázdnené konzumom. Doba je taká, akú pomáhame spoluvytvárať a na tom, ako vyzerá tá dnešná, máme podiel aj my.
Na dnešnú „skôr narodenú“ generáciu, ktorá vyrastala v ideologicky rozdelenom svete na tábor socialistický a tábor kapitalistický vplývali v tom čase práve aj filmy s Winnetuom a Old Shaterhandom. Hoci tieto filmy boli z produkcie vtedajšieho kapitalistického Západného Nemecka, našťastie sa podarilo dostať ich aj do siete socialistických kín. Winnetou jedna až tri, Poklad na Striebornom jazere a ďalšie filmy, v ktorých excelovali francúzsky herec Pierre Brice ako predstaviteľ Winnetua a Američan Lex barker ako Nemec Old Shatterhand priniesli a prinášajú nemalé zisky dodnes. Títo dvaja herci sa stali nielen hrdinami svojej doby, ale aj sexsymbolmi mnohých slečien a dám. Chlapci a chlapi boli samozrejme zase zamilovaní do predstaviteliek Nšo Či a Ribany. Lex Barker umrel dosť potupným spôsobom, keď odpadol na ulici s infarktnom a ľudia si ho nevšímali, pretože ho považovali za opitého. Pierre Brice zomrel nedávno, so všetkými poctami.
A veruže to bol správny ťah! Pamätám si na preplnené sály kina, kde sa sedelo aj na schodoch pred plátnom a kde sa pri útoku „tých našich dobrých“ tlieskalo a dupalo. Zašlo to až tak ďaleko, že si naši cigánski spoluobčania dávali po nich mená. Veru boli to napríklad aj Vinetú Lakatoš, či Ribana Kotlárová. Pri smrti Winnetua plakalo celé kino, viac ako pri smrti obľúbeného doktora Štrosmayera z Nemocnice na okraji mesta.
Winnetou bol, je a bude aj skvelým obchodným artiklom a preto sa pokúsili na neho nadviazať aj tvorcovia „indiánok“ s Gojkom Mitičom, čo však bolo len slabým odvarom. Zo súčasnosti sa tvrdý život americkom Západe v živote lovcov kožušín celkom verne pokúsili priblížiť v Oscarmi ocenenom filme „Vzkriesenie“ s Leonardom di Capriom.
Nuž, veľúspech filmov s Winnetuom priniesol jeho tvorcom obrovské zisky a zrejme tento aspekt motivoval aj súčasných producentov, ktorí sa rozhodli nakrútiť novú verziu Winnetua. Predstaviteľmi hlavných hrdinov v novom trojdielnom seriáli na obrazovkách nemeckej stanice RTL, ktorá za tým všetkým stojí, sú charizmatický a urastený Albánec Nik Xhelilaj, (po ktorom ženy určite pôjdu „ako po údenom“) a Nemec Wotanom Wilkem Möhring ako Old Shatterhand, ktorý troška vyzerá ako úspešný slovenský podnikateľ, ktorý sa rozhodol založiť si politickú stranu.
Nech už bude ako chce, na posvätnosť našich idolov mladosti si mnohí nedovolia siahnuť a tvrdia, že klasiku „winnetuoviek“ už nikdy nikto neprekoná. Víťazstvo dobra nad zlom a gentlemanstva nad chrapúnstvom je však aj dnes téma nanajvýš aktuálna. Nuž, uvidíme…
© anton a. pižurný
khihy boli ideoligicky dost silne pro-nemecke ...
Hoci tieto filmy boli z produkcie vtedajšieho ...
OLD v tomto kontexte = skusena/rozvazna (drviaca ...
aká ruka? hádam pěsť či si videl SK dabing ...
Suhlasim s nazvom blogu: Winnetou je len jeden! ...
Celá debata | RSS tejto debaty