Pioniersky dom (4)

Pingpong, čiže stolný tenis, bola hra, ktorá ma uchvátila hneď od začiatku. Stôl v našom mestečku mali iba v Pionierskom dome a nebolo jednoduché sa k nemu dostať, lebo tam vždy hrali starší chalani. Ale potom sme sa naučili, kedy je stôl voľný. Väčšinou to bolo až tesne predtým, ako sa Pioniersky dom zatváral.

Hrávali sme dlhé hodiny. Spočiatku som hral len s takou obyčajnou pálkou, ktorá sa tam fasovala spolu s loptičkami Ideal, ktoré však veľa nevydržali. Drvili sme denne. Raz prišiel Ďuri v nádhernou novou raketou. Bola to Butterfly, ktorá mala jednu stranu hladkú a druhú drsnú. Boli to vraj „útočná“ a „obranná“. Dodnes neviem, ktorá bola ktorá. A bol to už vyšší level. A kdesi sme zohnali aj loptičky Shield, ktoré boli oveľa lepšie.

Ďuri bol z troch bratov a ich rodičia boli lekári. A jedného dňa im kúpili pingpongový stôl Artis! To bolo neuveriteľné. Nemuseli sa doprosovať starších v Pionierskom dome a mohli si zahrať hocikedy. Ďuri bol ľavák a pomaly sa z neho stával legenárny pingpongista. K nim sa ale dalo chodiť hrávať len zriedka.

Ja som pokračoval v Pionierskom dome, ktorý bol hneď vedľa Slovenskej knihy, kde bola vedúcou moja mama. Tam som čítaval celé hodiny a keď som zbadal, že už je čas, išiel som vedľa na stolný tenis. Celkom dobre mi to išlo, môj prudký forhand sa stával známym.

Jedného dňa, keď tam ešte boli starší chalani, jeden z nich, Maďar Ďuso ma blahosklonne vyzval na partiu. Išlo mi to dobre, vyhrával som. Ďuso začal pomaly zúriť a robil chyby. No a keď sa mi podarilo dať mu pár nechytateľných podaní a dovolil som si „zabiť ho“ niekoľkými forhandami, hodil v zlosti raketu o stenu. Potom sa obrátil ku mne: – „Poď sem ku mne, ja mám ťa rád“ – napľul si do dlaní a pošúchal mi nimi po lícach. Dodnes cítim tie jeho sliny na mojej tvári.

Ale čím dlhšie sme hrali, tým viac sa nám darilo. Dokonca až tak, že sme začali reprezentovať našu Základnú deväťročnú školu a stali sme sa majstrami okresu. Vtedy bol už Ďuso môj kamarát a fanúšik…

.:.
© anton a. Pižurný
BIELA SKRINKA

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

peniaze podvod

„Falošný prokurátor“ vystrašil seniorku: Zúfalá žena z banky vybrala 17-tisíc eur a odovzdala ich podvodníkom

19.05.2026 15:15

Pýtajte sa, volajte známym a predovšetkým volajte na číslo 158, apeluje polícia.

SR Čína NRSR Raši NĽZ Li Hongzhong návšteva prijatie BAX

Čína posiela do Bratislavy silný signál. Pellegrini aj Raši rokovali s vplyvným mužom Pekingu

19.05.2026 15:11

Pellegrini aj Raši hovorili s podpredsedom čínskeho parlamentu o rozvíjaní vzťahov aj spolupráci parlamentných výborov.

F-16 / Stíhačka /

Poplach na území NATO a ostrý zásah vo vzduchu: F-16 zostrelila nad Estónskom zblúdený dron. Zrejme ukrajinský

19.05.2026 15:10

Stroj prenikol nad Estónsko z Lotyšska, pričom zostrelený bol v oblasti jazera Võrtsjärv na juhu krajiny.

Monika Beňová benova

Beňová udrela na Šimečkovcov: O hanbe za európske peniaze sa už hovorí aj v Bruseli

19.05.2026 14:48

Poukázala na text, ktorý hovorí o nezrovnalostiach pri hospodárení s európskymi peniazmi a o vymáhaní sumy 113 400 eur.