Grammarnazi

Nedávno som sa pozastavil nad jazykovou úrovňou a niektorými gramatickými prehreškami v našich súkromných televíziách (som jazykový korektor a spisovateľ). Stalo sa totiž párkrát, že v správach mali hrubú chybu, nielen preklepy. Napríklad naposledy to bolo v nemenovanej TV, kde skomolili meno hudobného skladateľa Ennia Morriconeho (okrem iného aj autora hudby legendárneho filmu „Vtedy na Západe“.).

Zareagoval na to redaktor televízie, aby sme sa „nepozerali na zuby darovanému koňovi“, lebo vraj vysielanie ich televízie máme na rozdiel od verejnoprávnej zadarmo. Obhajoval vlastne negramotnosť a vyzýval aby sme si to prišli skúsiť. Redaktor stále tvrdošijne obhajoval svoju televíziu, dokonca odporúčal, aby sme si založili vlastnú.

Pripomenul som, že ani RTVS nie je celkom gramaticky čistá, keďže jej redaktori používajú „poďme sa baviť“ namiesto „poďme diskutovať“, alebo „príde mi to“ namiesto „zdá sa mi, myslím si“.

A vtedy ma už redaktor súkromnej televízie nazval „grammarnazi“. Tak teda naozaj neviem. Ak upozorníme na chybu (a to sa týka nielen televízií), namiesto nápravy sa prejde do osobných útokov.

Ako sa hovorí: Múdry za upozornenie poďakuje a chybu napraví, ale hlupák sa urazí.

.:.

(ap)

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

SR Bratislava Karpatská ulica oprava vozovka chodník BAX

Dvakrát zákaz odbočenia. Pri Hlavnej stanici už od soboty nastane veľká zmena dopravy

13.03.2026 15:28

Magistrát si sľubuje skrátenie dopravných zápch.

SR FS Komárno Komárom slintačka krívačka opatrenia NRX

Odhalili nelegálnu výrobňu cigariet, zaistili veľké množstvo tabaku a ďalších komponentov na cigarety

13.03.2026 15:07

V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov.

Volodymyr Zelenskyj, Emmanuel Macron, Francúzsko, Ukrajina

„Rusko sa mýli.“ Európa posiela Putinovi aj Trumpovi tvrdý odkaz

13.03.2026 14:50, aktualizované: 15:28

Rusko naďalej neprejavuje žiadnu ochotu rokovať o ukončení vojny proti Ukrajine a preto sa musí tlak na Moskvu zvyšovať.