Založ si blog

Stromy

Keď som sa narodil, môj otec zasadil malú jablonku. Rástla spolu so mnou na malej čistinke na začiatku našej záhrady. Keď bola väčšia, zarodila malými jabĺčkami, ktoré ale neboli príliš chutné. Občas som si jedno odtrhol, posadil som sa k nej, oprel som sa o jej kmeň, jedol som chlieb s malinovým lekvárom našej mamy a zahrýzal som to jabĺčkom.

Keď sme boli v Tatrách, napadlo mi, že si odtiaľ zoberiem domov malú jedličku, hoci to bolo zakázané. Vybral som ju spolu s kusom zeme „s koláčom„ (ako som kdesi čítal) a v igelitovom vrecúšku som ju priniesol domov. Zasadil som ju na roh nášho domu, hoci mi vraveli, že sa asi neujme. Istý čas to naozaj vyzeralo, že to tak aj bude. Poctivo som ju pravidelne polieval, ale jej spodné konáriky naberali hrdzavú farbu. Vyzeralo to, že vyschla, ale potom sa z ničoho nič zazelenala a začala rásť. Chytila sa! Veľmi som sa tomu potešil.

Potom sme sa odsťahovali. Po mnohých rokoch som prišiel k nášmu domu na Schubertovej ulici, ktorý mal už nového majiteľa. Spomenul som si na svoju jedličku a išiel som sa na ňu pozrieť. Ostal som stáť v úžase, keď som si uvedomil, že statná jedľa na rohu domu je vlastne tá jedlička, ktorú som si priniesol z Tatier. Bol to úžasný pocit.
Ešte neskôr som sa bol znova pozrieť nášmu domu. Moja jedľa tam už nebola, aj moja jablonka bola už tiež vyťatá.

Mali by sme žiť tak, aby sa raz korene našich rodostromov stali našou korunou…

.:.
Anton Pižurný
Biela skrinka
obraz Jaroslav Áč

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

michelko

Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia Slovensko

23.06.2024 13:58

Poslanci hnutia Slovensko nie sú podľa Michelka schopní diskutovať.