Založ si blog

Veterný mlyn Nového zámku

…A znova sa nad Štiavnicou prevaľujú ťarchavé oblaky, obťažkané už snehovými vločkami, ktoré však po dopade na večne nebadateľne sa pohybujúce boky krátera iba na chvíľku prikryjú stopy stáročí, pôdu, po ktorej kráčali svetové osobnosti, zem, ktorá dala ľudkom na jej tvári nesmierne bohatstvo, ale i obrovské utrpenie. Tie vločky ešte cestou prefúka nabrúsený vietor, fičiaci od Paradajzu, márnotratník plný neutíchajúcej mladíckej sily, ktorú by bolo možno dobré využiť hoci na pohon veterného mlyna.

A veru, nie som prvý, komu to napadlo. Hoci som už dávno nosil v hlave ideu, že na Nový zámok by stačilo nainštalovať lopatky s kolesom veterného mlyna. Na nedávno prebiehajúcej výstave betlehemov v Starom zámku mi pán Ladziansky ukázal panoramatický obraz – maľbu jeho otca Viliama z roku 1939, na ktorej je na pravej strane celkom zreteľne na jednom z kopčekov vymaľovaný takýto veterný mlyn.

Nový zámok nad mestom, ktorý pripomína legendárny „Guliverkeľ“ z kultového kresleného seriálu „Miazgovci“ slúžil neskôr ako hláska protitureckej obrany. Dal ho postaviť mešťanosta Rossel ako darček svojej márnotratnej dcére Barbore, ktorá v ňom poriadala riadne bujaré oslavy.

Ktožehovie, možno sa zíde súčasným donom Quijotom, ale určite toto mesto objavia aj ďalší a ďalší „rytieri smutnej postavy“, tak nech majú proti komu bojovať. Na zopár Sanchov by som im dal mobil a kontakt a Rosinanty zohnať tiež nie je problém. Iba by si mali uvedomiť, že ako hovorí známy výrok „Mŕtvych hrdinov sú plné cintoríny“. A Štiavnica potrebuje živých a činorodých a hrdých a múdrych a čestných a … najmä živých a trpezlivých.

.:.
Anton Pižurný
Teľacie roky (úryvok)
foto a.a.

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

michelko

Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia Slovensko

23.06.2024 13:58

Poslanci hnutia Slovensko nie sú podľa Michelka schopní diskutovať.