Založ si blog

Boj za mier

Vojny boli vždy o peniazoch. Nech sa to zakrýva vlasteneckými, náboženskými, alebo inými mimikrami, je to tak. A dejiny píšu víťazi.

Myšlienka znova zaviesť na Slovensku povinnú vojenskú službu začala kváriť občianstvo do tej miery, že sa (pomaly už ako vždy) naša spoločnosť rozdelila na dve názorové platformy.

Jedni tvrdia, že súčasnej „smartónovej generácii“ by sa veru disciplína a dril vojenskej služby zišiel, druhá zastáva názor, že je to zásah do práv jednotlivca.

Odkrútil som si za socializmu dva roky – sedemstotridsať dní – na povinnej základnej službe v Čechách. Dnes už s úsmevom spomínam na tie časy, kedy sme v bizarnom prostredí mali možnosť spoznať idiotizmus „zelených hláv“ a nezmyselnosť toho systému.

Po roku 1989 som sa zapojil do hnutia, ktoré viedol časopis „A Kontra“ a zbierali sme podpisy na Petíciu o zrušení povinnej vojenskej služby vo vtedajšom Československu, čo sa nakoniec aj podarilo.

Keď sledujeme súčasný polarizovaný svet (nielen Západ kontra Východ) a tí pozornejší si možno aj uvedomia, že vojna nielen v Európe už dávno prebieha, treba si znova a znova položiť otázku „cui bono“, v čí prospech, kto má vlastne z kladenia vojenských ohňov najväčší úžitok.

Je dosť smiešne myslieť si, že povinná vojenská služba na Slovensku nás môže ochrániť pred svetovým agresorom, nech už je to ktokoľvek. Je zrejmé, že táto myšlienka vznikla iba preto, aby nákupom materiálu a zabezpečovaním povinnej vojenskej služby mohli ďalej veselo fungovať kšefty pri nákupe nezmyselných vojenských zariadení.

Za socializmu sa podarilo vytvoriť veľmi absurdné heslo „Boj za mier“. Zvyklo sa dopĺňať, že boj za mier bude takej intenzity, že tu nezostane kameň na kameni.

Nebolo by celkom jednoduchým riešením, keby sme si raz mohli povedať, že vojakov nepotrebujeme? Asi bolo, ale vo svete, kde namiesto mieru vládne zisk, je toto riešenie nemožným.

.:.
Anton Pižurný
7. januára 2019

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Benátky

Voda v Benátkach má ustúpiť, iné časti krajiny čaká zlé počasie

18.11.2019 07:59

Približne 70 percent Benátok sa v nedeľu nachádzalo pod vodou. Hladina vody totiž dosiahla jeden a pol metra nad hladinou mora, ako uviedol starosta Luigi Brugnaro.

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324320x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie