Založ si blog

Potok

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho“Potok“, tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku strážnika parku. Za druhým mostom sa trocha rozširoval. A tam boli nahádzané kusy betónových potrubí. Ako a prečo sa tam dostali, to sme nevedeli. Ale zistili sme, že sú to skvelé pasce pre malé rybky, ktoré žili v potoku. Väčšie ryby sme tam zazreli len občas.

Ku koncom rúry sme sa postavili dvaja, po kolená vo vode a dlaňami sme do nich vháňali vodu. Hneď sme pocítili, ako nám do rúk vrážajú drobné rybky, ktoré sme sa pokúšali chytiť. Podarilo sa to. Raz som však takto chytil väčšiu rybu, krásne zafarbenú s čiernymi pruhmi, ktorej ostne na chrbáte ma však bolestivo popichali. Rýchlo som ju vyhodil na breh. Bola to krásna rybička s vejárikom na chrbáte. Doma som si našiel v encyklopédii, že sa volá ostriež. Keď som sa na rybku dosť vynadíval, zobral som ju domov a hodil ju mačke. Očuchala ju, nechala tak a odišla.

Pod mostom pri strážnom domčeku sme raz videli chlapa, ako prudko hádže fľašu do vody. A vtedy sme zazreli asi najväčšieho živočícha, aký v tom potoku žil. Bolo to veľké, dlhé a veľmi rýchlo to plávalo. Chlap po tom hádzal aj kamene a my sme ho celkom chápali, lebo sme sa toho báli aj my. Až neskôr sme pochopili že ten „strašný tvor“ bola – vydra.

Najhorší zážitok som však mal, keď sused priniesol k potoku vrece. Otvoril ho a videli sme v ňom štyri celkom malé mačence. Najprv sme nechápali, čo chce s nimi robiť. Do vreca dal kameń, zaviazal ho a hodil z mosta do vody. To žalostné mravčanie, ktoré sa tiahlo pomalým tokom potoka, až kým sa nepotopilo, to ma strašilo ešte dlho.

.:.
Anton Pižurný
Bila skrinka – Chlapci zo Schubertovej ulice
(úryvok, v predaji)

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom viac »

Koronavírus

Čína má ďalších 150 úmrtí na koronavírus

24.02.2020 06:26

Južná Kórea oznámila v pondelok 161 nových prípadov nákazy, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 763.

víno, alkohol, nápoj

Taxikár sa hnal Bratislavou ako drak, s 3,67 promile v krvi

24.02.2020 05:59

Policajti zastavili taxíik kvôli tomu, že sa hnal rýchlosťou "zjavne neprimeranou".

Remišová Veronika, podcast

Remišová: Odísť od Matoviča bolo dobré rozhodnutie

24.02.2020 00:00

Na otázky v podcastovom štúdiu denníka Pravda odpovedala podpredsedníčka novej strany Za ľudí Veronika Remišová.

kiska

Objavilo sa tretie video proti Kiskovi

23.02.2020 21:43

Neznámy odosielateľ v nedeľu podvečer rozposlal na adresy slovenských médií tretie zostrihané video s Andrejom Kiskom.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,354
Celková čítanosť: 2599602x
Priemerná čítanosť článkov: 1920x

Autor blogu

Kategórie