Založ si blog

Potok

Potok v Schubertovom parku, ktorý sme volali jednoducho“Potok“, tiekol pod briežkom, na ktorom bol kaštieľ Esteházyovcov. V jeho vode sme tiež strávili veľa času. Mal tri mosty, jeden pri domčeku strážnika parku. Za druhým mostom sa trocha rozširoval. A tam boli nahádzané kusy betónových potrubí. Ako a prečo sa tam dostali, to sme nevedeli. Ale zistili sme, že sú to skvelé pasce pre malé rybky, ktoré žili v potoku. Väčšie ryby sme tam zazreli len občas.

Ku koncom rúry sme sa postavili dvaja, po kolená vo vode a dlaňami sme do nich vháňali vodu. Hneď sme pocítili, ako nám do rúk vrážajú drobné rybky, ktoré sme sa pokúšali chytiť. Podarilo sa to. Raz som však takto chytil väčšiu rybu, krásne zafarbenú s čiernymi pruhmi, ktorej ostne na chrbáte ma však bolestivo popichali. Rýchlo som ju vyhodil na breh. Bola to krásna rybička s vejárikom na chrbáte. Doma som si našiel v encyklopédii, že sa volá ostriež. Keď som sa na rybku dosť vynadíval, zobral som ju domov a hodil ju mačke. Očuchala ju, nechala tak a odišla.

Pod mostom pri strážnom domčeku sme raz videli chlapa, ako prudko hádže fľašu do vody. A vtedy sme zazreli asi najväčšieho živočícha, aký v tom potoku žil. Bolo to veľké, dlhé a veľmi rýchlo to plávalo. Chlap po tom hádzal aj kamene a my sme ho celkom chápali, lebo sme sa toho báli aj my. Až neskôr sme pochopili že ten „strašný tvor“ bola – vydra.

Najhorší zážitok som však mal, keď sused priniesol k potoku vrece. Otvoril ho a videli sme v ňom štyri celkom malé mačence. Najprv sme nechápali, čo chce s nimi robiť. Do vreca dal kameń, zaviazal ho a hodil z mosta do vody. To žalostné mravčanie, ktoré sa tiahlo pomalým tokom potoka, až kým sa nepotopilo, to ma strašilo ešte dlho.

.:.
Anton Pižurný
Bila skrinka – Chlapci zo Schubertovej ulice
(úryvok, v predaji)

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308900x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie