Založ si blog

Unikát v kaštieli

Na povale kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici majú unikát, ojedinelý vo svete. Geniálni stavitelia kaštieľa pochopili jednoduchosť optického efektu opačnej expozície a cez malý otvor vo vikieri sa na komín kaštieľa premieta (camera obscura) dolu hlavou kaplnka kaštieľa, za pekného počasia dokonca vo farbe…

Farebné obrazce na stene komínov náhodne objavil pred niekoľkými rokmi strážnik pri pravidelnej obchôdzke. Zrejme boli vtedy ideálne podmienky, presne ako počas našej návštevy – jasná obloha a žiarivé slnečné lúče, ktoré mohli prenikať cez otvory v streche kaštieľa.

Na viacerých komínoch boli obrázky takmer neviditeľné, no na niekoľkých, naopak, úplne zreteľné. Farebný výjav pôsobil takmer ako stará freska. Na komíne sa premietala časť nádvoria, ba dokonca aj belasá obloha s oblakmi. Záber bol však otočený hore nohami, takže nebo sa nachádzalo v spodnej časti komína.

Krátko po objavení tohto úkazu na starej povale kaštieľa sa záhada vyriešila: obrazy jednotlivých častí kaštieľa na komínoch nie sú nadprirodzený jav, ale vznikajú na princípe camery obscury.

Čo vlastne toto spojenie znamená? Latinský termín môžeme preložiť ako tmavá komora. Predstavte si škatuľu, v ktorej je urobený malý otvor. Svetelné lúče odrazené od predmetov vonku cezeň prechádzajú a vnútri škatule zobrazujú prostredie, ktoré sa nachádza pred ňou. Podobne to funguje aj v kaštieli vo Svätom Antone. Ibaže škatuľou je tu veľká povala a otvory, ktorými vniká dovnútra svetlo a premieta na múry komínov krásne výjavy, majú tvar štvorca s niekoľkocentimetrovými stranami.

.:.
(ap)
foto a.a.

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom viac »

Remišová Veronika, podcast

Remišová: Odísť od Matoviča bolo dobré rozhodnutie

24.02.2020 00:00

Na otázky v podcastovom štúdiu denníka Pravda odpovedala podpredsedníčka novej strany Za ľudí Veronika Remišová.

kiska

Objavilo sa tretie video proti Kiskovi

23.02.2020 21:43

Neznámy odosielateľ v nedeľu podvečer rozposlal na adresy slovenských médií tretie zostrihané video s Andrejom Kiskom.

za ľudí kiska remišová

Strana Za ľudí odmieta prípadné povolebné rokovania so Smerom

23.02.2020 20:18

Andrej Kiska k rovnakému postoju vyzýva aj ostatné demokratické opozičné strany.

Smer paroduje rokovanie opozície, video

Smer odmieta, že mal blokované videá. Pripravil ďalšie

23.02.2020 19:30

Strana Smer pokračuje v parodických videách, v ktorých zosmiešňuje opozíciu. Odmieta tiež, že by mu Google zablokoval videá.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,354
Celková čítanosť: 2599522x
Priemerná čítanosť článkov: 1920x

Autor blogu

Kategórie