Založ si blog

Unikát v kaštieli

Na povale kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici majú unikát, ojedinelý vo svete. Geniálni stavitelia kaštieľa pochopili jednoduchosť optického efektu opačnej expozície a cez malý otvor vo vikieri sa na komín kaštieľa premieta (camera obscura) dolu hlavou kaplnka kaštieľa, za pekného počasia dokonca vo farbe…

Farebné obrazce na stene komínov náhodne objavil pred niekoľkými rokmi strážnik pri pravidelnej obchôdzke. Zrejme boli vtedy ideálne podmienky, presne ako počas našej návštevy – jasná obloha a žiarivé slnečné lúče, ktoré mohli prenikať cez otvory v streche kaštieľa.

Na viacerých komínoch boli obrázky takmer neviditeľné, no na niekoľkých, naopak, úplne zreteľné. Farebný výjav pôsobil takmer ako stará freska. Na komíne sa premietala časť nádvoria, ba dokonca aj belasá obloha s oblakmi. Záber bol však otočený hore nohami, takže nebo sa nachádzalo v spodnej časti komína.

Krátko po objavení tohto úkazu na starej povale kaštieľa sa záhada vyriešila: obrazy jednotlivých častí kaštieľa na komínoch nie sú nadprirodzený jav, ale vznikajú na princípe camery obscury.

Čo vlastne toto spojenie znamená? Latinský termín môžeme preložiť ako tmavá komora. Predstavte si škatuľu, v ktorej je urobený malý otvor. Svetelné lúče odrazené od predmetov vonku cezeň prechádzajú a vnútri škatule zobrazujú prostredie, ktoré sa nachádza pred ňou. Podobne to funguje aj v kaštieli vo Svätom Antone. Ibaže škatuľou je tu veľká povala a otvory, ktorými vniká dovnútra svetlo a premieta na múry komínov krásne výjavy, majú tvar štvorca s niekoľkocentimetrovými stranami.

.:.
(ap)
foto a.a.

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

17. november, Toto sme nechceli, miting

Aké ideály mali ľudia pred 30 rokmi?

18.11.2019 06:00

Víťazstvo pravdy, pocity radosti, nadšenia a solidarity, ale aj sklamanie a obavy. Aj takto vnímali nenásilnú zmenu režimu ľudia mimo "hlavných scén" revolúcie.

fondy, podielový, podielové, burza, akcie, investovanie, graf, kalkulačka

Ekonomike USA hrozí výrazne spomalenie

17.11.2019 21:52

Podľa dvoch prognóz pobočiek amerického Fed-u sa zvyšuje riziko, že rast americkej ekonomiky sa v záverečnom kvartáli tohto roka takmer zastaví.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324112x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie