Založ si blog

Pozor, opica pľuje!

…V jednu sobotu sme všetci nasadli do našej modrej Octávie a cestovali sme zákrutami najskôr do Žiar nad Hronom. Po pravej strane cesty, oproti obrovskej fabrike hliníkárne nám otec ukázal osamelú vežu kostola. Bola to vraj dedina, ktorá zanikla. Tomu som nerozumel, prečo by mala nejaká dedina zaniknúť kvôli fabrike…

Cestou sme sa zastavili v Motoreste a to sa mi veľmi páčilo. Mohol som si dať žltú malinovku, moje sestry, keď sa vrátili zo záchodu, si v takej veľkej lesklej bedni, ktorú volali „hudobná skriňa“ pustili za korunu malú platnu, ktorá sa sama vybrala z kopy ďalších, pesničku Karla Gotta „Kávu si osladím“ a riadne sa na tom s rodičmi, ktorí pili kávu, zabávali.

Konečne sme dopufkali (naša Octávia v ktorej sme boli natlačení piati, si občas zvykla aj celkom zreteľne prdnúť) do Bojníc. Pred ZOO boli dlhé rady, ale išlo to rýchlo. Nakonic nám otec kúpil lístky a vstúpili sme do čarovného sveta zvierat. Na niektorých miestach som sa cítil naozaj ako v Afrike. Krásne ružové pelikány, krokodíly, slony, levy. Bolo mi ľúto medveďa v hlbokej betónovej jame pod nami, ako sa napchával všeličím, čo mu ľudia hádzali, hoci to bolo zakázané. Zbadal som nádhernú uhľovočiernu pumu, ktorá nehybne stála za mrežami kúsok od nás. Prišiel som k nej celkom blízko. Od vzrušenia som sa chvel a pozrel som sa jej do očí. Až mi prešiel mráz po chrbte. Chvíľu sme na seba hľadeli, ja som ani nedýchal. Potom však tá lesklá čierna kráska odo mňa odvrátila hlavu a unudene mäkko pomaly odkráčala ľahnúť do tieňa v kúte. A riadne smrdela.

Najviac ma však zaujali opice. Pred ich klietkami bolo plno detí, Jeden šimpanz sa tam hádzal oproti nim na mreže klietky a vycieral sa presne ako opica Džudy v tom seriále „Daktari“. Keď sa nám stretli pohľady, neviem prečo, ale ako omámený som išiel rovno k nemu. Netuším, čo ma to napadlo, ale strčil som ruku cez mreže a podával som mu ju. Šimpanz mi strčil prst do mojej dlane. Držal som tú opicu v mojej ruke, hľadel na jeho prsty, ktoré sa podobali ľudským, len mali celkom čierne nechty a boli zarastené chlpmi. Mal som zvláštny pocit, akoby som sa dotýkal mimozemšťana.

Šimpanz mi odrazu pustil ruku, žmurkol na mňa a švihom s tým jeho smiechom s vycerenými zubami odskočil zavesený na dlhých rukách k druhým deťom.

Vtedy som si všimol, že na mrežiach klietky je tabuľa s nápisom „Pozor, opica pľuje“.

Dozvedel som sa, že ten opičiak je známy figliar a volá sa Fero. Mňa neopľul, len sme si podali ruky….

.:.
© Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK
foto a.a.

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308824x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie