Založ si blog

Chata na Počúvadle

Na chatu na Počúvadle sme nechodievali iba v lete. Keď sme tam išli v zime, bolo to celkom iné. Iskrivá zima bola tiež odlišná od tej našej „dolnozemskej“, rovnako ako bolo odlišné aj leto. Snehu bolo oveľa viac a samozrejme aj kopce oveľa strmšie, kedže doma sme mali len jeden briežok v parku pri kaštieli Esterházyovcov.

Našu Octáviu sme museli nechať hore a veci nosiť dolu do chaty. Kým sme sa vybalili a nachystali, bola už noc. Prezrel som si staré sánky, ktoré tam boli v komore. Nič moc a boli tam aj lyže, ale tie boli obrovské, len pre dospelých.

Vzal som si knihu z knižnice a išiel som si čítať do svojej izby vedľa izby rodičov. Práve som sa ponoril do čarovného sveta zálesáka Rolfa, keď niečo tak silno zaškrabotalo, až som sa preľakol. Chata bola obložená drevom, ale našťastie sa v nej už nemuselo kúriť do kachieľ (boli aj v mojej izbe), dolu bola kotolňa, odkiaľ sa vykurovala celá chata.

Chvíľu som potichu čakal. Škrabot sa ozval znova. Asi myš. Udrel som dlaňou do steny a škrabanie prestalo. Odložil som knihu a chcel som spať. Ale kdeže! Škrabot a šuchot sa ozýval v pravidelných intervaloch, darmo som búchal po všetkých stenách. A tak to trvalo do rána. S boľavou hlavou som sa nevyspatý ráno prebudil a povedal som to otcovi.

Ten išiel do mojej izby, popočúval, poobzeral sa. Potom sa usmial, otvoril okno, pristúpil k piecke v kúte a chytil jej rúru na mieste, kde jej koleno vchádzalo do komína. Vyvalil sa kúdeľ popola a „frrnk!“ z rúry vyletel vtáčik so žltým zobáčikom, celý čierny ako uhoľ a pelášil otvoreným oknom do lesa ako strapatá čierna guľôčka.

Asi spadol do komína a nevedel z neho vyletieť von. A ja som si celú noc myslel, že sú to myši.

.:.
Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK
foto a.a. href=“http://anton.blog.pravda.sk/files/2019/04/Drizd-čierny.jpg“>

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Benátky

Voda v Benátkach má ustúpiť, iné časti krajiny čaká zlé počasie

18.11.2019 07:59

Približne 70 percent Benátok sa v nedeľu nachádzalo pod vodou. Hladina vody totiž dosiahla jeden a pol metra nad hladinou mora, ako uviedol starosta Luigi Brugnaro.

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324265x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie