Založ si blog

Na lavičke bez „izmov“

Bol prvý máj. Bol lásky čas. Nemal som rád veľké zhromaždenia v minulosti. Boli všetky politické. Tie dnešné už majú svoje pestré dôvody s programom a patria k súčasnej dobe, ale v podstate ide tiež vždy o to isté.

Vybral som sa na prechádzku na Slnečné jazerá v Senci, slniečko vyzeralo ako volské oko na modrom tanieri oblohy a nevdojak som prechádzal námestím. A ľaľa ti ho! Na improvizovanom pódijku hrá ľudovka, pár ľudí s deťmi sedí v predných laviciach. Veď je Prvý máj! Sviatok práce!

🙂

Naľavo bol zo stolov urobený pultík, na ňom misy s chlebami natretými masťou s cibuľou a fľaša s umelohmotnými pohárikmi. Nápis „Chlieb s masťou a cibuľou zadarmo, domáca slivovica za 0,50 eur, alebo dobrovoľný príspevok“.

Dal som sa do reči s chalanom, ktorý mi vysvetlil že to je jeho domáca slivovica 53 stupňová, pálená pri Šamoríne. Vhodil som do krabice s nápisom „Dobrovoľný príspevok“ pár drobných, zobral som si chlebík a kalíštek. Dievčina v neidentifikovateľnom kroji mi ochotne podávala chleby, chalan nalieval. Toto som zopakoval viackrát.

Napadlo mi, že by bolo fajn niečím to zapiť a oproti som zbadal stánok s cigánskou pečienkou (hádam tým neporušili zákon) a nápojmi. Poprosil som si malú plechovku cocacoly. „Euro päťdesiat“, povedala mi šumná deva s nechtami ako Dracula. Zdvihol som obočie: „To vážne?!“, ale bol som smädný, tak som si ju kúpil.

Posadil som sa na lavičku na námestí a napadlo mi, že som práve svedkom súboja dvoch ideológii. Chlieb zadarmo (komunizmus) na ľavej strane a oproti na pravej strane (kapitalizmus) Cocacola za 1,50 e.

V duchu som sa smial, sedel som na lavičke, vyhrieval sa na slniečku a bolo mi fajn. A bez „izmov“.

.:.
Anton Pižurný

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308761x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie