Založ si blog

Strýčko na majeri Za Vrchom

Na majeri Za vrchom před Prenčovom na kopcoch nad riečkou Štiavnica v ktorej sa v tých miestach kedysi ryžovalo zlato a v jej zákrutách sa našli predmety ľudí z doby bronzovej, býval náš „strýčko“. Bol to brat našej starej mamy.
Dlhší čas som o ňom nechyroval, až kým sme sa raz nevybrali na majer na návštevu. Trocha sme sa zadýchali, kým sme sa hore ku strýčkovi vyštverali, ale ten výhľad odtiaľ potom stál za to. Pred nami v diaľke vystupoval z hlbokej minulosti bájny vrch Sitno s jeho rytiermi, naľavo za nami bola obec Krnišov, kde roky pôsobil Andrej Kmeť. Odtiaľ potom odišiel slúžiť do Prenčova.
Vtedy som sa dozvedel, že tam, dolu v lese za jednou dolinkou smerom na Hontianske Nemce, je veľmi starý „Koháryho dub“, ktorý má vyše štyristo rokov. Vtedy som ho ešte neuvidel, podarilo sa mi prísť ku nemu až o mnoho rokov neskôr. Zasadil ho vraj gróf Koháry, ktorý mal sídlo v kaštieli v neďalekom Svätom Antone. Po Panskej ceste od kaštieľa si vraj cez Prenčov k nemu panstvo chodilo na výlety. Nedaleko toho duba boli aj veľké kamene, o ktorých sa vravelo, že sú „bludné“, čiže sa pohybujú stáročiami. Podľa všetkého to boli kamene, ktoré vyvrhlo Sitno, ešte keď bolo sopkou.

Strýčko bol veľmi starý, ale ešte bol čiperný. Keď sme pred jeho domom na Majeri ostali na chvíľku sami, zdvihol veľkú bakuľu, smerom k Sitnu ňou opísal veľký oblúk a povedal mi:
– Vidíš synak, toto všetko bolo kedysi naše. Potom nám to vzali.

Nerozumel som, kto a prečo tak urobil, lebo som zbadal, že strýčko má v očiach slzy a tak som sa radšej na nič nepýtal, zahľadel som sa k Sitnu a mal som taký zvláštny pocit, že toto všetko som už kedysi videl.

.:.
Anton Pižurný
Spriadanie myšlienok
za foto strýčka s manželkou ďakujem Anne Machovej Paulendovej

Vianočná adresa bezdomovcov

10.12.2019

Píšu sa vianočné blahopriania. Väčšinou už len na internete, na sociálnych sieťach. Ale my, niektorí staromilci máme väčšiu radosť z tých klasických, poslaných poštou. Na nete stačí viac »

Marínam k meninám

08.12.2019

Dnes má meniny Marína, narodeniny by oslávil Jim Morrison a dnes je aj výročie zastrelenia Johna Lennona. M A R Í N A M Mladosť mäkko máva: Máš mámivé marivá magická modla Modrofúzov. Mnohí viac »

Internet je priestor plný predátorov. Mnoho detí si to vôbec neuvedomuje.

Hnus na sieti. Vydávali sme sa za 12-ročné dievča, sexuálni predátori útočia bez zábran

11.12.2019 05:00

Dvanástka? Dobrá na fajku, kebyže máš 15, vytrtkám z teba dušu! Takejto, i tvrdších reakcií sa dostáva 12-ročnému dievčaťu na webový inzerát.

Prešov

Galko žiada Sakovej hlavu, hasiči mu oponujú

10.12.2019 22:47

Mohli hasiči pri výbuchu a požiari paneláka v Prešove zachrániť viac životov?

US Russia

Pompeo varoval Lavrova pred zasahovaním do volieb v USA

10.12.2019 22:09

V otázke zasahovania do našich domácich záležitostí som sa vyjadril jasne, je to neprijateľné, vyhlásil šéf americkej diplomacie

Islamský štát, fallúdža, irak,

V Bulharsku odsúdili imáma a jeho 13 nasledovníkov za podporu terorizmu

10.12.2019 21:17

Okrem toho imám vo svojich kázaniach v mešite mesta Pazardžik podnecoval nenávisť a vyzýval svojich stúpencov, aby viedli vojnu z náboženských dôvodov.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,308
Celková čítanosť: 2387877x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie