Založ si blog

Zajace

Zajace boli pre mňa najmilšie tvory. Veľké zajace som dával pod bedničku na trávu, aby sa napásli a boli tak aj praktickou kosačkou. Chytal som ich za ušiská, čo síce nebolo príjemné, ale účinné. Niektoré sa metali ako divé a občas ma aj poškriabali na rukách, ale nesmel som ich pustiť, lebo by mi ušli a bolo potom problémom chytiť ich. Niektorí ich chytali pri prenášaní za kožu na chrbte, to sa mi zdalo odporné, hoci za uši to tiež nebolo bohviečo.
Keď sa mali narodiť malé zajačiky, ich mama si v kúte chlievika z vlastnej srsti urobila hniezdo. O niekoľko dní sa v tom teplučkom kúte hmýrilo niekoľko holých mláďatiek, takých nevinných a bezbranných. Keď narástli na väčšie, každý deň som ku nim chodil, bral som do rúk ich krehké telíčka, prikladal som si k lícam ich hebké kožúšky a cítim som, ako sa trepocú ich malé srdiečka. Raz sa však stalo, že som prišiel k ich hniezdu a všetky mláďatká boli nehybné a tak strašne studené…

Mal som raz v jednom chlievku samca a v druhom samicu. Mal som ich od mala. Po čase sa samček začal dobýjať za svojou susednou láskou, až kým pazúrmi nevyryl do dosky veľkú dieru. Vtedy sa mi ho uľútostilo, chytil som ho za uši a dal som ho ku nej. Okamžite na ňu vyskočil a začalo dupotanie! Nezdržal som sa smiechu, keď som zbadal, že náš mladý milenec bol neskúsený a vyskočil na svoju milenku opačne! Celý sa triasol a dupotal, ale asi to nebolo to pravé.

Najstrašnejšie však bolo ich zabíjanie. To otec vtedy zobral do pravej ruky drevené polienko, zajaca chytil za zadné nohy a keď sa na chvíľu prestal trepať, presným úderom na krk mu zlomil väz! Zajac tak jemne pískol, potom znehybnel a na nose sa mu objavila kvapôčka krvi. Ten zvuk a pohľad mi zašiel pod kožu a pamätám si ho dodnes. Mama potom zavesila špagátikmi zajaca za nohy na konár jablonky, ostrým nožíkom mu narezala kožu na labkách a začala ho zdierať z kože. Niečo príšené…

Aj preto som vždy odmietal jesť zajačinu, či už pečenú s cesnakom a slaninkou, alebo na smotane.

.:.
Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Benátky

Voda v Benátkach má ustúpiť, iné časti krajiny čaká zlé počasie

18.11.2019 07:59

Približne 70 percent Benátok sa v nedeľu nachádzalo pod vodou. Hladina vody totiž dosiahla jeden a pol metra nad hladinou mora, ako uviedol starosta Luigi Brugnaro.

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324268x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie