Založ si blog

Drevené vajce

Stará mama už nemala veľa sliepok len štyri, ale zato boli dobré nosnice. Vajíčka znášali do hniezd, ktoré si urobili hocikde. Bolo to dosť vzrušujúce, hľadať ich. Jedno stabilné mali v malinčí za drevárňou, tam som každý deň našiel aspoň jedno a s radosťou som ho vždy zaniesol starej mame. Boli hnedé a pekné veľké. Na výdatnú praženicu na cibuľke a slaninke stačili aj dve.

Raz bolo hniezdo v malinčí prázdne. Vravievali, že tie vajíčka kradne aj kuna, ale tá nechávala škrupiny v hniezde. To sa mi akosi nezdalo, preto som sa rozhodol pátrať po okolí.

Preskúmal som celý dvor a záhradku pred domom, dokonca som zašiel až do zadnej záhrady s pivničkou pri potoku. Tam som si v lete nosieval deku, malinovku, knihu a na briežku pod pivničkou som čítajúc na deke strávil celé hodiny. Pivnička bola na jednej strane potoka, z druhej strany oproti sa občas vinula źvláštna vôňa z domčeka Pálenice na Čistej vode. Na drevených dvierkach pivničky svietilo veľkými bielymi písmenami POVŽAN. Vždy som sa na tom zabavil, napísal to mamin mladší brat Janko Považan, ktorý zabudol namaľovať jedno „A“. Dlhé roky to tak bolo.

Nakoniec som zablúdil až ku kravičke do maštale pri komore.
Nakukol som do válova. A naozaj! Celkom v rohu bolo v hniezde zo sena boli tri vajíčka. Jedno však bolo akési čudné. Nebolo hnedé ale zvláštne žltkasté, a zdalo sa mi aj ťažšie, ako bývali ostatné vajíčka. Zobral som ho k starej mame: 
– Aha stará mama, toto vajíčko som našiel v maštali!
– Jaj ty trepák jedon! Kde si ho najšou?
– zasmiala sa.
– No maštali, v hniezde, v kúte válova! – urazil som sa.
– V hrante? Nuž aľe veď to je drevenô vajce!
– A prečo je drevené?!
– Nuž to preto, vnúčok môj, aby tam sliepka zniesla aj ďalšie vajcia a aby z nich tam potom vysedela maľie kuriatka. Vieš môj?

Tento fígeľ som dovtedy nepoznal a zdalo sa mi to trocha nedôstojné, takto klamať sliepky. Ale potom stará mama odkiaľsi vybrala naozajstné vajíčka, urobila na pokrivenej panvičke jej známu praženicu so žiareným chlebíkom a čajom z lipy. Svet bol zase krásny a uveriteľný.

.:.
Anton Pižurný
Spriadanie myšlienok
foto a.a.

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

17. november, Toto sme nechceli, miting

Aké ideály mali ľudia pred 30 rokmi?

18.11.2019 06:00

Víťazstvo pravdy, pocity radosti, nadšenia a solidarity, ale aj sklamanie a obavy. Aj takto vnímali nenásilnú zmenu režimu ľudia mimo "hlavných scén" revolúcie.

fondy, podielový, podielové, burza, akcie, investovanie, graf, kalkulačka

Ekonomike USA hrozí výrazne spomalenie

17.11.2019 21:52

Podľa dvoch prognóz pobočiek amerického Fed-u sa zvyšuje riziko, že rast americkej ekonomiky sa v záverečnom kvartáli tohto roka takmer zastaví.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324123x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie