Založ si blog

Stratený Sládkovič

Pred niekoľkými rokmi som si išiel raz trocha oddýchnuť do oázy Botanickej záhrady v Banskej Štiavnici. Okrem iných exotických drevín v nej rastú aj nádherné sekvojovce mamutie. V ich liečivom objatí je na malej plošinke pod schodíkmi na vysokom podstavci bronzová busta básnika Andreja Braxatorisa Sládkoviča od výtvarníka Antona Drexlera. Na podstavci je uvedený Sládkovičov citát „Štiavnica! Buď aspoň hradom ducha rodného, keď si lásky mojej hrobom“.

Blížim sa k lavičkám nad bustou dúfajúc, že v prítomnosti velikána slovenskej ľúbostnej poézie trocha pookreje moje zlomené srdce.

Hľadím na podstavec hľadím, neverím svojim očiam. Busta Sládkoviča tam nie je!

Uprostred plošinky v ohrádke z ozdobnej mreže sa týči len vysoký podstavec ako nemá výčitka. Busta nikde.
Chvíľu som predýchaval tento fakt a premýšľal som, čo urobiť. Nakoniec som sa rozhodol, že to pôjdem nahlásiť Mestskej polícii.
Dolnou ružovou ulicou som za chvíľu zbehol až k Radnici, kde sídlila Mestská polícia Banskej Štiavnice.
– Dobrý deň, viete o tom, že v Botanickej záhrade chýba busta Sládkoviča?
– Naozaj? Nikto nám to nehlásil.
– Tak vám to teraz hlásim ja.

Spísali sme hlásenie, odpísali si číslo môjho občianskeho preukazu a zaznačili si aj moje telefónne číslo.

Asi pol hodinu som potom strávil stojac pred domom, do ktorého sa vydala Marína Pischlová, oproti slovenskému kostolu. Premýšľal som. že by bolo dobré na ten dom umiestniť pamätnú tabuľu a pod ňu inštalovať Zámky lásky.
Vtom mi zazvonil mobil. Volali mi z Mestskej polície:
– Tak sme sa spojili s riaditeľom Lesníckej školy, pod ktorú patrí správa Botanickej záhrady a ten nám povedal, že sa práve busta Sládkoviča našla, bola tam niekde pohodená v kroví.

Nech to už bolo akokoľvek, o niekoľko dní bola v Botanickej záhrade busta Sládkoviča späť na svojom mieste. Posadil som sa na lavičku za ním a napadlo mi, že by bolo dobré oproti Sládkovičovej buste umiestniť sochu Maríny, aby boli aspoň po smrti spolu. Majster Bártfay ich vytvoril štyri. Jedna je v kúpeľoch Sliač, druhá v Kováčovej, tretia na Šafárikovom námestí v Bratislave, štvrtá v depozite Nitrianskeho múzea… Hovorí sa aj o ďalšej, kdesi v zahraničí…

V Banskej Štiavnici, kde sa Sládkovič spoznal s Marínou (kde je aj Pischlová Gerszoová pochovaná) a kde vznikol nesmrteľný epos „Marína“ nie je jej socha ani jedna.

Zato socha imaginárneho Nácka sa týči na Trotuári a smelo hľadí na sochu Andreja Kmeťa.

.:.
Anton Pižurný
foto Ján Bogola

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Benátky

Voda v Benátkach má ustúpiť, iné časti krajiny čaká zlé počasie

18.11.2019 07:59

Približne 70 percent Benátok sa v nedeľu nachádzalo pod vodou. Hladina vody totiž dosiahla jeden a pol metra nad hladinou mora, ako uviedol starosta Luigi Brugnaro.

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324334x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie