Naše bunkre

Bunkre v Schubertovom parku boli naším dočasným domovom. Mali sme ich v húštinách parku niekoľko, vždy sme si budovali nové a nové. Teda aktérom som bol najmä ja. Ten pocit, že sedíme v priestore, ktorý sme si sami vybudovali, ma očarúval. Dokonca som v niektorých aj vyzametal zem.

Bunkre nám slúžili aj ako skrýše pred „starým“. Tak sme volali strážnika parku, ktorý mal svoj domček pri mostíku cez potok. Meno potoka sme nepoznali, bol to jednoducho Potok. So starým sme sa pravidelne naháňali, ale nikdy nás nechytil, tajné cestičky a bunkre sme poznali predsa len lepšie ako on.

Boli to naše naše spoločné rituály, strážnikovi asi lepšie takto ubiehal čas, pretože sme nič také strašné nerobili. Ale asi to už potom chceli riešiť navždy, pretože jedného dňa si na nás zavolal posily. Starých bolo až päť! Rozvinuli rojnicu po celom parku a tak na nás išli. Bola to veľká akcia a veru nám aj nahnali strach. Nás, chalanov, bolo tiež asi päť, ale boli sme rýchlejší. Podvečerným parkom sa mihotali postavy, chlapčenské i dospelé, bolo to napínavé ako v kine.
Tak a máme ťa! – zvolal jeden zo strážnikov a držal za uši Tibora, ktorému bolo z toho aj do plaču.

Videl som to dobre, pretože som čupel nad nimi na konári nášho rebríkového stromu. Chcel som mu pomôcť, len som nevedel ako. Starý stále držal mykajúceho sa Tibora, čakal na ďalších. Napadlo mi, že hodím po Tiborovi šišku zo stromu, aby vedel, že som tam. Jednu som odtrhol, zamieril a bác. Šiška trafila starého presne do hlavy! Ten sa začal obzerať na všetky strany, našťastie, nenapadlo mu zdvihnúť hlavu hore. A tú chvíľu využil Tibor a vytrhol sa mu z rúk. Starý za ním chvíľu utekal, ale Tibor tak trielil, že sa určite zastavil až doma…

.:.
Anton Pižurný
BIELA SKRINKA
Chlapci zo Schubertovej ulice
foto Kristian Opa

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Cintorín Slávičie údolie, parkovisko, autá

Využívate ako bezplatné parkovisko v Bratislave Avion? Od apríla už nebudete

20.01.2026 20:18

Avion a Ikea spoplatnia parkovanie na svojich parkoviskách.

Belarus Election

Lukašenko podpísal dokument o vstupe Bieloruska do Rady mieru iniciovanej USA

20.01.2026 20:02

Podľa svojich slov si je plne vedomý obmedzených možností Bieloruska v Rade mieru.

Girona, rieka Onyar, búrka Harry

VIDEO: Divoké počasie v Španielsku. Rieka stúpla až k oknám domov, pobrežie bičujú obrie vlny

20.01.2026 19:30

Predstavte si, že sa pozriete von z bytu a rieka vám už takmer klope na okno. Aj takto vyzerá mesto Girona, keď v Španielsku zúri búrka Harry.

Iran Protests

Von der Leyenová: EÚ pripravuje sankcie na Irán pre zásahy proti protestujúcim

20.01.2026 19:24

EÚ už zaviedla rozsiahle sankcie na Irán pre porušovania ľudských práv, šírenie jadrových zbraní a jeho podporu vojny Ruska proti Ukrajine.