Založ si blog

Veľká príprava na obed z ryby

ZASTAVENIE V ČASE

V minulom storočí, akosi inak plynul čas. Nie, nemám v sebe nadmieru spomienkového optimizmu, len konštatujem, že rodiny mali vtedy na seba akosi viac času, viac sa venovali spoločným udalostiam s humorom a nadhľadom.

Na tejto fotografii z polovice sedemdesiatych rokov na našom dvore v Želiezovciach na Schubertovej ulici vidíme „veľkú prípravu na výborný obed z ryby“, ktorú chytil náš sused na Hrone.

V strede dominuje v zástere s veľkým nožom hlavný odborník na anatómiu zvieracej ríše, môj otec Anton, veterinár. Rybu pyšne drží moja sestra Beatka, z druhej strany je sestra Renatka.

Mňa drží v náručí moja krstná mama Róžika, vľavo pod mojou mamou kvočí vyštudovaný vinár strýko Stanko, za nimi jeho pýcha, modrobiely Wartburg, ktorý riadne rachotil a dymil.

Ryba určite pre všetkých nestačila a mama navarila potom určite sýty obed pre všetkých (bývali to napríklad aj pečené husi z jej domáceho chovu) a táto fotografia z hĺbky archívu prináša veľký pokoj z čias, keď život plynul akosi pomalšie a pokojnejšie.

.:.
(ap)

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308821x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie