Založ si blog

Odpočívaj v pokoji, Maroš Bančej. . .

VŠETKY VÔNE DETSTVA A DOSPIEVANIA
(Biela skrinka, Anton Pižurný 2018)

Básnici sa nielen na Slovensku rozhodnú čas od času prejsť na prózu. Najmä ak im je košieľka z rýmov protesná pre príbeh, alebo sa im zachcelo zaspomínať si. Jedno aj druhé platí pre Antona PIŽURNÉHO, ktorý do prozaického šatu zaodel svoje spomienky na detstvo a rané pubertálne roky v knihe s tak trochu tajomným názvom “Biela skrinka”. Kto pozná tvorbu tohto autora, vie, že jeho kľúčová básnická zbierka má názor “Pandorina skrinka”.

Čo teda na čitateľa po otvorení Bielej skrinky čaká? Nič viac a nič menej, ako spomienky muža v “najlepšom strednom veku” na detstvo prežité v Želiezovciach, v parku kaštieľa Esterházyovcov, kam chodil svetoznámy hudobný skladateľ Franz Peter Schubert učiť hru na klavír mladé komtesy (do Karolíny, jednej z nich bol zaľúbený a tiež tam zložil aj svoju “Krásnu mlynárku”), neďaleko tohto kaštieľa (do ktorého chodieval malý Tonko Pižurný do škôlky) bol aj autorov rodný dom. Keďže to bolo na Schubertovej ulici číslo 12, autor dal Bielej skrinke podnázov “Chlapci zo Schubertovej ulice”, čo evokuje Chlapcov z Pavlovskej ulice od Ferenca Molnára, alebo Jula Satinského Chlapcov z Dunajskej ulice. A tiež pár metrov odtiaľ bol dom v ktorom býval kuchár a cukrár Franz Sacher, vynálezca svetoznámej “Sacherovej torty”. Preto aj uvedenie Bielej skrinky sa odohralo najskôr v kaštieli a raut, na ktorom nechýbala ani sacherova torta v tvare Bielej skrinky, bol tiež v autentických priestoroch Sacherovho domu. Čestným “krstným otcom” bol maďarský rockový spevák Révész Sándor, spevák skupín General a Piramis, ktorého tiež v knižke spomína. Autor do budúcna uvažuje aj o vydaní Bielej skrinky v češtine a v maďarčine.

Pred čitateľom sa odvíjajú šesťdesiate aj sedemdesiate roky, keď sa na gramofónoch krútili vinylové platne a túžbou každého chalana bolo mať bicykel Facorit a rifle z Tuzexu. Pižurného kniha je teda jemne poetickým záznamom z rokov, v ktorých prichádzali na svet tak často spomínané “Husákove deti”, z rokov, keď sa dali ešte nájsť zvyky niekdajšieho dedinské a malomestského spoločenstva.

Z hľadiska literárneho ide o poctivú porciu ústnej, vyrozprávanej histórie, ktorú dnes označujeme módnym termínom “oral history”

Ak pre čitateľa v rozmedzí štyridsiatky a azda aj šesťdesiatky vyvolá čítanie Bielej skrinky častý nostalgický úsmev, tak mladí čitatelia budú nad autorovým rozprávaním krútiť hlavou. Predstava sveta bez mobilov, počítačov a počítačových hier, sveta, kedy si chalani stavali v parkoch bunkre a liepali sa po stromoch, bude pre nich niečo podobné čítaniu Toma Sawyera od Marka Twaina. Akurát namiesto Missisipi preteká knihou nemenej tajomný a k dobrodružstvám lákajúci Hron.

.:.
(mab)
.:.
Pod skratkou (mab) sa ukrýval básnik, textár a publicista Maroš M. Bančej (bývalý častý súputník básnika a textára Joža Urbana, s ktorým a tiež s Jánom Litvákom vydali spoločnú knihu “Výstrel z motyky), ktorý nás po ťažkej chorobe opustil v júli 2019.

Naša posledná spoločná fotografia…

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom viac »

Francúzsko / väzenie /

Jeden z bossov sýkorovcov František Borbély ide na slobodu

19.02.2020 11:28

Podľa prokurátora nie je záruka, že jeden z posledných žijúcich bossov sýkorovcov, bude viesť riadny život.

Sýria / cesta / Aleppo / Idlib / značka / Diaľnica M5 /

Po vyše siedmich rokoch obnovili prevádzku letiska v sýrskom Aleppe

19.02.2020 11:27

Prvé dopravné lietadlo na znovuotvorenom letisku v Aleppe pristálo v stredu po 11.20 h miestneho času. Išlo o let spoločnosti Syrian Air zo sýrskej metropoly Damask.

Vojtech Filip, KSČM

Šéf českých komunistov skončil v nemocnici. Zrejme dostal infarkt

19.02.2020 11:09

Vojtěch Filip má 65 rokov, je ženatý a má dve deti. V minulosti vedome spolupracoval s ŠtB.

Jeff Bezos

Bezos dá na ochranu klímy 10 miliárd dolárov

19.02.2020 11:00

Od leta začne multimiliardár a šéf spoločnosti Amazon financovať výskum vedcov, osvetu aktivistov a prácu mimovládok, ktoré sa usilujú o ochranu prírody.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,354
Celková čítanosť: 2591884x
Priemerná čítanosť článkov: 1914x

Autor blogu

Kategórie