Založ si blog

Tajomstvo: Marína a Masaryk

ODSPODU MARÍNA, ZVRCHU MASARYK

Pani starostka Starého mesta v Bratislave Zuzana Aufrichtová pozná a miluje Banskú Štiavnicu. Je urbanistka a istý čas pracovala v „Dome architektov“ pod Starým zámkom v Štiavnici.

Páčila sa jej tabuľa na DOM MARÍNY, ktorú sme tam inštalovali v roku 2004 a pod ňu neskôr už známe Zámky lásky. Tá tabuľa bola vyrobená z mramoru bianco carrera z toho istého lomu v Taliansku, odkiaľ bral kameň Michelangelo na jeho slávnu sochu Dávida s prakom.

Nový majiteľ však túto tabuľu odstránil, z Domu Maríny urobil Banku lásky a mne napísali, že si tabuľu môžem prísť vziať.

Keď som pani starostke prezradil, z akého je Marínina tabuľa materiálu, poprosila ma, či by sa nedala vyrobiť tabuľa na novozriadené námestie T.G. Masaryka pred Slovenským národným múzeom v Bratislave z rovnakého materiálu, Sľúbil som jej to.

Keďže však hrozilo, že by sa ten materiál do dňa akcie pomenovania námestia nestihol zohnať, napadlo mi, že by som si teda zobral tú tabuľu DOM MARINY (ktorá je však ktovie kde), obrátili ju a Masaryka dali na druhú stranu.

Malo to byť naše tajomstvo. Možno po rokoch by to vyšlo na svetlo.

Ale nakoniec sa predsa len podarilo zohnať nový materiál. Tabuľa je osadená na podstavci sochy Masaryka.

.:.
(ap)


Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

17. november, Toto sme nechceli, miting

Aké ideály mali ľudia pred 30 rokmi?

18.11.2019 06:00

Víťazstvo pravdy, pocity radosti, nadšenia a solidarity, ale aj sklamanie a obavy. Aj takto vnímali nenásilnú zmenu režimu ľudia mimo "hlavných scén" revolúcie.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324234x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie