Založ si blog

Chata na Počúvadle

Okolie Banskej Štiavnice je známe svojimi prekrásnymi jazerami. Volajú ich tajchy a boli vybudované pre potreby baníkov, ktorým pomáhala poháňať ich stroje. Kolpachy, Richňava, Počúvadlo… Kedysi ich bolo viac než dvadsať. Hádam najznámejším bolo a je Počúvadlo. Je rovno pod Sitnom a je na ňom asi najviac chát. Vravievalo sa, že v ňom je najstudenšia voda. Náš otec v tom čase pracoval ako okresný veterinár a tí mali chatu práve na Počúvadlianskom jazere. Bola niekoľko minút od hrádze jazera, v dolinke.

Chata bola obložená drevom a pri nej bolo veľké ohnisko s kovovým ražňom a s veľkými pňami okolo na sedenie. To bol naozajstný táborák. Hneď v prvý večer sa mala robiť veľká vatra a naši známi z Bratislavy, ktorých otec pozval, keďže moja sestra Beáta mala ísť študovať psychológiu, rodina pána doktora Ďuriča, si zaumienili, že sa v ten večer bude robiť živánska.
Netušil som, čo živánska je, ale zdalo sa mi to veľmi zaujímavé.

Ďuričovci mali dcéru Katku, ktorú som volal „Kejt“, lebo to znelo tak anglicky. Najskôr sa mi nepáčila, lebo naši rodičia nás stále nútili, aby sme sa spolu kamarátili, a ja som sa s ňou nemal o čom rozprávať. Ale keďže naša spoločná dovolenka na chate na Počúvadle mala trvať viac ako týždeň a hneď v prvý deň začalo pršať, rozhodlo sa, že sa bude hrať kanasta a žolíky v spoločenskej miestnosti chaty.

A tu sme s Kejt boli doma. Zistili sme, že sme v kanaste experti a bez problémov sme dospelým dávali na frak ako nič. To náš zblížilo. A potom som si všimol, že Kejt má pekné oči, najmä keď sa na mňa dlho zadívala, aby som vedel, kam mám v kanaste priložiť karty. Lebo to už asi nebolo iba o kartách.

.:.
(c) Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK

Bábková vláda a zúfalý parlament

21.09.2019

Politik – čo je to vlastne za „povolanie“? Čo je to za virtuálnu postavičku, ktorá pracuje najmä ústami a gestami, ktorá si uzurpuje právo rozhodovať o živote občana? Má vraj od neho viac »

Makači

21.09.2019

Pred voľbami

20.09.2019

Košice klimatický štrajk študenti

Slovensko pri klíme našľapuje opatrne

21.09.2019 15:00

Niet sa čím chváliť. V environmentálnej legislatíve sme síce pokročili, ale míľové kroky to zatiaľ nie sú.

regiojet zeleznicna doprava

RegoJet jazdí v sobotu bezplatne juhom Slovenska

21.09.2019 14:17

Vlaky spoločnosti RegioJet na trati medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom v sobotu 21. septembra prepravujú všetkých cestujúcich bezplatne.

bitcoin, mena, kryptomena

Ťažba kryptomien mrhá množstvom energie

21.09.2019 14:12

V minulom roku sa mohlo ťažbou kryptomien prostredníctvom webových aplikácií v počítačoch používateľov spotrebovať až 18,8 gigawattov elektrickej energie.

Béla Bugár,

Most-Híd nezahlasuje za tajnú voľbu ústavných sudcov, tvrdí Bugár

21.09.2019 13:41

Zopakoval, že strana bude hlasovať za verejnú voľbu.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,237
Celková čítanosť: 2170125x
Priemerná čítanosť článkov: 1754x

Autor blogu

Kategórie