Založ si blog

Bábková vláda a zúfalý parlament

Politik – čo je to vlastne za „povolanie“? Čo je to za virtuálnu postavičku, ktorá pracuje najmä ústami a gestami, ktorá si uzurpuje právo rozhodovať o živote občana? Má vraj od neho mandát vo voľbách. Aký mandát? Tých pár tisíc hlasov z niekoľkomiliónového národa?

Vytvorila niekedy súčasná figúra menom politik niečo naozaj hodnotné, niečo hmatateľné, niečo, čo by sa tu zachovalo pre ďalšie generácie?

Dávno už neplatí, že minister – to znamená služobník a nie pán. V parlamente sa „preskupujú sily“ ako v zlej divadelnej hre, v ktorej účinkuje celkom dobre platená suita s jedinou túžbou: Dostať sa k Moci.

Túto krajinu vedie Vláda a Parlament? Vláda a jej zamestnanci len plnia domáce úlohy šéfa, ktorý zase skladá účty svojim oligarchom. V parlamente, v ktorom ešte nedávno poslanci vládnej koalície hlasovali podľa palca podpredsedníčky parlamentu (čo dodnes považujem za svetovú hanbu, veď poslanec vraj hlasuje „podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia) sa zúfalo snaží zopár donov Quijottov de la Mancha a ich Rosinanty so Sanchami Panzami bojovať proti veterným (a iným) mlynom, ktoré to tu stále veselo melú a melú.

Túto krajinu nevedie vláda a parlament. Túto krajinu vedie potichu z pozadia pár jednotlivcov, ktorých mená sa občan nikdy nedozvie.

Ale nezúfajme si. Nie je to tak len v našom krásnom Slovensku. Túžba politikov po moci a bohatstve je v podstate rovnaká na celom svete.

Jednu vec však politici u občanov podceňujú, hoci sa jej boja.

Je to túžba, stará ako ľudstvo samo.

Je to túžba byť slobodným.

.:.
Anton Pižurný
21. september 2019

Nevydarený program stužkovej

17.01.2020

Každé voľby sú dôležité. V demokratických systémoch si ľudia môžu zvoliť svojich zástupcov, ktorí budú za nich riadiť krajinu. Voľby, ktoré budú v Slovenskej republike 29. februára viac »

Hádanka

16.01.2020

HÁDAJTE KTORÍ

Mount Everest / Nepál / hory /

V Nepále zomrel najmenší muž na svete: meral 67 centimetrov

17.01.2020 23:16

Nepálec podľahol zápalu pľúc v meste Pokhara, asi 200 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde žil so svojimi rodičmi.

apokalypsa, občianska vojna, nepokoje, klimatické zmeny, globálne otepľovanie

Takmer polovica mileniálov verí, že zažije tretiu svetovú vojnu

17.01.2020 22:43

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil Medzinárodný výbor Červeného kríža.

požiar Bratislava, Mozartova 27

Hrozivý požiar v Bratislave zvládli ľudia aj hasiči

17.01.2020 22:02

Po prešovskej tragédii, pri ktorej výbuch plynu rozmetal panelák a zanechal osem obetí, sú ľudia opatrnejší a pozornejší. Ukázalo sa to aj pri požiari v Bratislave.

Občianska garda

Španielsku Občiansku gardu bude prvýkrát v histórii viesť žena

17.01.2020 21:59

Gámezová sa stala prvou ženou v tejto funkcii v 175-ročnej histórii Občianskej gardy (Guardia Civil).

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,344
Celková čítanosť: 2526323x
Priemerná čítanosť článkov: 1880x

Autor blogu

Kategórie