Založ si blog

Bábková vláda a zúfalý parlament

Politik – čo je to vlastne za „povolanie“? Čo je to za virtuálnu postavičku, ktorá pracuje najmä ústami a gestami, ktorá si uzurpuje právo rozhodovať o živote občana? Má vraj od neho mandát vo voľbách. Aký mandát? Tých pár tisíc hlasov z niekoľkomiliónového národa?

Vytvorila niekedy súčasná figúra menom politik niečo naozaj hodnotné, niečo hmatateľné, niečo, čo by sa tu zachovalo pre ďalšie generácie?

Dávno už neplatí, že minister – to znamená služobník a nie pán. V parlamente sa „preskupujú sily“ ako v zlej divadelnej hre, v ktorej účinkuje celkom dobre platená suita s jedinou túžbou: Dostať sa k Moci.

Túto krajinu vedie Vláda a Parlament? Vláda a jej zamestnanci len plnia domáce úlohy šéfa, ktorý zase skladá účty svojim oligarchom. V parlamente, v ktorom ešte nedávno poslanci vládnej koalície hlasovali podľa palca podpredsedníčky parlamentu (čo dodnes považujem za svetovú hanbu, veď poslanec vraj hlasuje „podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia) sa zúfalo snaží zopár donov Quijottov de la Mancha a ich Rosinanty so Sanchami Panzami bojovať proti veterným (a iným) mlynom, ktoré to tu stále veselo melú a melú.

Túto krajinu nevedie vláda a parlament. Túto krajinu vedie potichu z pozadia pár jednotlivcov, ktorých mená sa občan nikdy nedozvie.

Ale nezúfajme si. Nie je to tak len v našom krásnom Slovensku. Túžba politikov po moci a bohatstve je v podstate rovnaká na celom svete.

Jednu vec však politici u občanov podceňujú, hoci sa jej boja.

Je to túžba, stará ako ľudstvo samo.

Je to túžba byť slobodným.

.:.
Anton Pižurný
21. september 2019

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.