Obsesia?

Naše “masmediálne školy” chŕlia aj absolventov bez spoľahlivej znalosti slovenského jazyka. Ak vám to už nedá a takýchto “redaktorov” upozorníte na gramatické chyby, ešte sa urazia. O ich kreativite a štylistike radšej pomlčím.

Ako malý príklad, bežne používajú nespisovné výrazy: „príde mi to“, „tým pádom“, „ohľadom“, „zamilujete si to“ a mnohé ďalšie.

Samozrejme narastá aj používanie bohemizmov a anglikanizmov.

Nepoužívanie diakritiky a veľkých písmen je síce „výsadou“ najmä sociálnych sietí, ale práve tu sa mladí ľudia naučia, ako sa to nemá robiť.

Láska k rodnému jazyku (a teda aj jeho správnemu používaniu) sa pomaly považuje za obsesiu a smiešny prežitok.

Neviem si predstaviť, ako sa bude písať po slovensky o niekoľko rokov. Akoby niekomu záležalo na tom, aby sa spisovná slovenčina pomaly rozkladala, až nakoniec zanikla.

Najsmutnejšie na tom je, že sa tak už nedeje len v bulvári, ale aj v štátnych a tzv. „serióznych“ médiach…

.:.
(ap)

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

Moskva, mobil, internet,

„Trasiem sa od strachu“. Putin čelí hnevu ľudí, nespokojní Rusi sa zišli pred jeho sídlom s petíciou

24.04.2026 18:00

Podanie petície je v Rusku formálne legálne, no v súčasnom politickom prostredí predstavuje pre zúčastnených riziko.

Fukušima, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Prvýkrát merali radiáciu priamo v roztavenom reaktore Fukušimy. Je 'extrémne vysoká', ale na Černobyľ sa 'nechytá'

24.04.2026 17:00

Prvýkrát od jadrovej havárie v elektrárni Fukušima I v roku 2011 zmerali úroveň radiácie vo vnútri reaktora.

SR Bratislava TK OS SR Pellegrini Zmeko Kaliňák BAX

OS SR: Zmena slovenskej obrannej legislatívy je naozaj nutná, potvrdilo to aj cvičenie Table Top Exercise 2026

24.04.2026 16:30

Zmeko pokladá za veľmi dôležité mať legislatívny rámec, ktorý umožní štátu rýchlo a efektívne konať v prospech ochrany obyvateľov.

volkswagen-id4

Vyšetrovatelia povedali, koľko jedu našli v otrávených výživách. Dokázal by zabiť dieťa?

24.04.2026 16:24

Podľa polície bolo objavených celkovo päť pohárov s otrávenou dojčenskou výživou.