TAJOMSTVO ZLATÉHO POKLADU,
román Tiny van der Holland, je novým vkladom nielen do propagácie našej histórie, ale aj dobre napísanou historickou beletriou. Jeho dej sa odohráva v Košiciach koncom sedemnásteho storočia.
Nie je mojím zámerom teraz riešiť názov žánru, či je to „historická detektívka, thriller“, či „zbeletrizovaná kronika“. Od čias Domastových, alebo Horákových (a ďalších) autorov povestí sa totiž celou historickou spisbou vinie téma lásky, smrti a zlata. Jednotlivé príbehy, ako ich zachytili kroniky, alebo sa zachovali ústnym podaním, vykazujú také silné momenty, že spisovateľ si ani nemusí veľa domýšľať, primýšľať, lebo sotva by kto dokázal vymyslieť silnejší príbeh, než ten, ktorý napíše život a história.
Tina začrela do historickej pamäte kráľovského mesta Košice a dramatickým spôsobom nám prináša svedectvo o tajomnom zlatom Košickom poklade. Je to dynamicky napísaná dejinná hra moci a peňazí, kde aj tá láska samozrejme nechýba.
Mne osobne sa veľmi páči aj to, že v rukopise neabsentuje humor. Nadhľahčenie pomerne brutálnych dobových praktík humorom je tu viac ako potrebné a žiadúce. Tiež sú výborne opísané niektoré dobové reálie, oblečenie a celkom ma dostali podrobné opisy prípravy jedál, ako aj ich konzumácia.
„Kde vy ste, tam aj my sme boli. Kde my sme, tam aj vy budete.“ – táto známa myšlienka mi napadla po dočítaní románu – novely. Možno v povedomí čitateľa zacvendží aj tvorba Umberta Eca, alebo (nebodaj) Ďura Červenáka, 🙂, ale Tina sa po dôkladnej konzultácii s fundovanými historikmi v rukopise predviedla aj ako skvelá narátorka autenticky približujúca časť našej neznámejšej histórie.
Celá debata | RSS tejto debaty