O chromom káčatku

Na jednom dvore žila kačka, ktorá vysedela šesť malých káčatiek. Boli žltučké ako Slniečko. Spočiatku sa len tmolili okolo mamky. Jedno z nich, to najmenšie, malo však jednu nôžku kratšiu. Spočiatku mu to nevadilo. Ale potom všade zaostávalo, mamka so súrodencami museli na neho stále čakať.

Jedného dňa zbadalo v plote dieru a rozhodlo sa, že sa pozrie, čo je za ním. Vyšlo na lúku, kde bolo veľa kvetov a lietali tam celé strapce motýľov. Káčatko udivene hľadelo na ten nový svet a krivkalo celou lúkou, až sa dostalo k jazierku. Slnko sa v ňom oslepujúco odrážalo, vetrík zametal jeho hladinu.

Káčatku prišlo ľúto, že nie je ako ostatné káčatká, že celý svet je krásny, len ono musí takto nepekne krivkať. Všetko sa mu zdalo nespravodlivé. V slzách sa naklonilo nad hladinu, chcelo sa lepšie pozrieť, čo je pod hladinou. A vtedy sa pošmyklo a spadlo do vody! Rýchlo trepotalo malými krídelkami a hrabalo nôžkami. Odrazu pocítilo, že pláva na hladine, vetrík ho ovieva a Slniečko ho hladí po hlávke. Opájalo sa krásnymi pocitmi, pokojne plávalo a už sa necítilo tak smutne.

Mamka kačka zbadala, že jedno z jej detí chýba. Vybrala sa ho teda hľadať. Jej päť detí sa pekne zoradilo za ňou a cupkali lúkou. Prišli až ku jazierku. Vtom na ňom zbadali ich chromú sestričku, ako veselo a pyšne pláva. Kačka pribehla s káčatkami ku brehu, vkĺzla do jazierka a plávala za kačičkou. Stretli sa, mamka kačka oboplávala káčatko. To priplávalo za jej chvost a potom sa pomaly blížili ku brehu. Keď to uvideli ostatné káčatká, poskákali tiež do vody.

Plávali po hladine jazierka pekne v rade za sebou. Najprv mama kačka, potom chromé káčatko a za ňou jej päť súrodencov. Deň bol krásny, kačacia rodinka sa dlho čľapotala a motýle sa trepotali nad nimi.

 

To jazierko sa volá Láska…

 

(c) anton a. pižurný

foto a.a.

krasne-kacatko

Zatiaľ. ..

27.01.2020

Voly, či?

26.01.2020

Rovnováha pohlaví

25.01.2020

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť: 1) Priateľom 2) Druhom 3) Milencom 4) Bratom 5) Otcom 6) Učiteľom 7) Vychovávateľom 8) Kuchárom 9) Elektrikárom 10) Vodoinštalatérom 11) Mechanikom 12) Izbovým dizajnérom 13) Style-istom 14) Sexuológom 15) Gynekológom 16) Endokrinológom 17) Psychológom 18) Psychiatrom 19) Terapeutom 20) Výkonným 21) Organizovaný 22) Dobrý otec 23) [...]

štefunko a šimko

Energetická kríza a spor o ropu. Šimko: Bez Družby hrozia drahšie riešenia. Štefunko viní vládu

19.03.2026 06:00

Poslanec Hlasu Šimko zdôraznil, že napriek vylúčeniu Ferenčáka zo strany očakáva koalícia jeho podporu pri zásadných hlasovaniach.

kolaz byvanie dubaj

Skončila sa zlatá éra? Niektorí panikária, iní počítajú zisky. Slováci lovia lacné byty v Dubaji

19.03.2026 06:00

Konflikt mení realitný trh - Slováci odkladajú kúpu bytov, no čakajú aj na lacné dubajské bývanie

západ slnka, Nitra, Lefantovce, slnko, mReportér

Takýto magický západ slnka sa podarilo zachytiť v malej obci pri Nitre. Vyzerá ako z romantického filmu

19.03.2026 05:00

Nádherné zábery zo západu slnka zachytil mReportér Andy Snijders.

Juraj Blanár / Péter Szijjártó /

Tajná misia pri Družbe? Bratislava a Budapešť hovoria o neprijateľnom postupe

18.03.2026 21:53

Dnes je to 50 dní, odkedy malo podľa Ukrajiny dôjsť k znefunkčneniu samotného ropovodu.