Založ si blog

Napísané zostáva

Dnes sa kradne už úplne všetko. Všetci vieme o veľkých miliónových kauzách vlád našej krajiny. Každý sme raz zažili zlodeja, ktorý niečo ukradol, hoci maličkosť. Za socializmu sa vravelo: „Kto nekradne, okráda rodinu“.

Čo je príčinou kradnutia, prisvojenia si cudzích vecí, to nechajme na psychológov, alebo sociológov. Niekto kradne z chamtivosti, niekto preto, lebo má nutkanie a niekto preto, lebo nemá inú možnosť obživy.

Kradne sa všetko, čo nie je priviazané na reťazi. Úplne všetko. Od potravín v obchodných reťazcoch, cez pozemky, až po identitu (nielen) na Facebooku. Kradne sa aj čas.

A kradne sa aj umenie. Kradnú sa obrazy, hudba, myšlienky a slová. V minulosti boli známi falzifikátori obrazov, plagiátori hudby, ale aj zlodeji básní. Aj v súčasnosti sú „umelci“, ktorí po rokoch pokojne vydávajú za svoje básne, ktoré napísal ktosi iný, napríklad v stave opitosti kamsi na servítku.

Kradnú sa veci hmotné, aj veci nehmotné. Raz sa možno ukradne celý svet (ak sa to niektorým už aj nepodarilo).

Kradnutie myšlienok a slov kohosi iného sa dnes tiež už nepovažuje za nič výnimočné. Hovorí sa, že pohrebné rúcha nemajú vrecká. Nikto si nič do hrobu nezoberie. Ale slovo – to je už iná úroveň. „Litera scripta manet“ – napísané zostáva.

.:.
Anton Pižurný

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308723x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie