Založ si blog

Spomienka na Bartolomeja

Jedným z najzaujímavejších Dialógov v roku 1989 bol ten na Gymnáziu v Banskej Štiavnici, kde som kedysi zmaturoval. Toto Gymnázium sa hrdilo tým, že je „ateistické“. Dozvedel som sa, že jeden zo študentov – Bartolomej K. dostal pätorku z maturitnej práce zo slovenčiny a nebol pripustený k maturite. Nebolo to celkom s kostolným poriadkom, tak som sa toho Dialógu zúčastnil.

Sedeli sme v triede, ktorú som kedysi navštevoval ako študent 4.A. Bol tam riaditeľ Gymnázia, slovenčinárka, ktorá učila zároveň ruštinu a ešte jedna profesorka. Spýtali sme sa hneď konkrétne na študenta Bartolomeja. Profesorka, ktorá ho učila slovenčinu sa obhajovala, že tam mal plno chýb a že si tú pätorku zaslúžil. Vtedy som sa spýtal, či si môžeme tú jeho prácu prečítať. Po dlhšom vykrúcaní sa Bartolomejova maturitná práca našla. Ak si dobre pamätám, bola na tému „Hrdina našich dní“. Mal som za sebou už literárne publikačné skúsenosti, preto som ju nahlas prečítal. Bola dobrá a našiel som v nej tri chyby. Jeden preklep a chýbali mu dve čiarky. Práca sa končila: „a tak mi pánboh pomáhaj“. Vstal som a spýtal som sa profesorky, či by mu aj dnes dala za tú prácu pätorku. Profesorka sa začervenala, pozrela sa na súdruha riaditeľa a spurne povedala „Áno!“.

Súdruh riaditeľ po čase zo zdravotných dôvodov z funkcie riaditeľa Gymnázia odstúpil, ale pani profesorka potom na ňom ešte učila dlhé roky.

Študent Bartolomej K. po čase zmaturoval na inom Gymnáziu a dostal sa do Vatikánu, do kolektívu pri Svätom Otcovi, kde pôsobil dlhé roky.

Mimochodom, absolventami Prípravky pre štúdium v socialistikom zahraničí (volali sme ju Tuzex) pri Gymnáziu v Banskej Štiavnici boli napríklad aj Miroslav Lajčák (potom odišiel študovať do Moskvy), aj Jaroslav Haščák a ďalší…

.:.
© Anton Pižurný

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308955x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie