Založ si blog

Ruka tvarohovej ženy

Andrej Kmeť bol okrem iného botanikom, ktorý objavil na Sitne nielen mnoho nových druhov rastlín, ale jeho meno nesú aj niektoré druhy ruží. Okrem obrovej stupaje vo veľkom kameni, kostry mamuta, rôznych hrobov, našiel aj ľudskú lebku, ktorá mala na spodnej sánke zamknutú kovovú zámku.

Spomenul som si aj na to, ako sme raz boli na hrade Krásna hôrka. Hrady ma naučil milovať môj otec, prečítal som všetky Povesti o hradoch a niektoré z nich som aj navštívil. Tento hrad bol krásny už zdiaľky, stál na malebnom kopci a hneď som sa ocitol vo svete povestí, hrdinstva a lásky.

Keď sme vystúpili po strmom briežku cez hradnú bránu, objal nás tajomný chlad. Začínal som tušiť, že táto naša návšteva nebude len taká hocijaká. Keď sme si poobzerali veľké sály a komnaty s mnohými zaujímavými vecami, ktorých som sa musel aspoň dotknúť, hoci to bolo zakázané, nakoniec sme prišli k truhle na podstavci. Mal som ešte stále v pamäti príšernú knihu o Drakulovi tak som len opatrne nahliadol do truhly cez jej sklenené veko. A to som asi radšej nemal robiť. Ležalo v nej ženské telo v čiernych šatách. Vraj to bola akási veľmi bohatá šľachtička Zofia, ktorej telo nezhnilo, ale sa záhadne zachovalo. Opatrne som si obzeral jej strašnú tvár, celá aj s rukami vyzerala, akoby bola z tvarohu.

Zaujala ma jej pravá ruka s dlhými prstami, ktorú mala vystretú nad telom. Toto vyzeralo tak skutočne, až ma roztriaslo, najmä keď povedali, že je to múmia stará niekoľko storočí. Mám asi dosť silnú fantáziu a tak sa mi v jednej chvíli zazdalo, že pohýbala tými prstami! Krvi by sa mi vtedy nedorezali.

Rýchlo som vyšiel z komnaty a na Slnkom zaliatom hradnom dvore som počkal na našich, kým som sa trocha upokojil. Tá ruka tvarohovej ženy ma potom ešte dlho mátala. Dozvedel som sa aj, že tú ruku nad telom mala tak preto, lebo ju pôvodne mala položenú na biblii, ktorá odtiaľ neskôr zmizla.

.:.
Anton Pižurný
SPRIADANIE MYSLIENOK

(V súčasnosti, po požiari Krásnej hôrky telo Žofie Serédiovej podrobili analýze a urobili jej počítačový portrét. Módny návrhár Hanečka jej vytvoril nové šary, ktoré jej obliekli, pretože tie pôvodné boli plesnivé a rozpadávali sa.)

Revolúcie

16.11.2019

Revolúcie vraj požierajú svoje deti. Niektorým len odhryztli hlavu a zlomili chrbtovú kosť.

Povedz heslo!

15.11.2019

Ako malí sme vymysleli jednoduchú a geniálnu vec. Pri našich hrách sme samozrejme boli často zajatí nepriateľmi (či už partizáni fašistami, alebo Bledé tváre Indiánmi), ktorí nás príšerne viac »

Benátky

Voda v Benátkach má ustúpiť, iné časti krajiny čaká zlé počasie

18.11.2019 07:59

Približne 70 percent Benátok sa v nedeľu nachádzalo pod vodou. Hladina vody totiž dosiahla jeden a pol metra nad hladinou mora, ako uviedol starosta Luigi Brugnaro.

Hong Kong / protest / demonštrant /

Zákaz nosenia masiek počas demonštrácií v Hongkongu je podľa súdu "neústavný"

18.11.2019 07:23

"Obmedzenia, ktoré uvaľuje na základné práva...zachádzajú ďalej, než je primerane potrebné...a preto nespĺňajú kritérium úmernosti," uviedol súd v tlačovom oznámení.

Čile / protest / Piňera / Pinočet /

Čilský prezident po štyroch týždňoch nepokojov odsúdil policajné násilie

18.11.2019 06:53

Od vypuknutia protestov boli voči polícii vznesené obvinenia z brutality a porušovania ľudských práv, čo viedlo aj OSN k vyslaniu vyšetrovacieho tímu do krajiny.

Loď

Čína vyzvala USA, aby prestali "napínať svaly" v Juhočínskom mori

18.11.2019 06:20

Hovorca čínskeho ministerstva obrany novinárom v Bangkoku v pondelok povedal, že Peking chce, aby USA zastavili "provokácie" v Juhočínskom mori.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,289
Celková čítanosť: 2324308x
Priemerná čítanosť článkov: 1803x

Autor blogu

Kategórie