Založ si blog

Bludné sitnianske kamene a Koháryho dub

Na Majeri za Prenčovom na kopcoch nad riečkou Štiavnica v ktorej sa v tých miestach kedysi ryžovalo zlato a v jej zákrutách sa našli predmety ľudí z doby bronzovej, býval náš „strýčko“. Bol to brat našej starej mamy.

Dlhší čas som o ňom nechyroval, až kým sme sa raz nevybrali na Majer na návštevu. Trocha sme sa zadýchali, kým sme sa hore ku strýčkovi vyštverali, ale ten výhľad odtiaľ potom stál za to. Pred nami v diaľke vystupoval z hlbokej minulosti bájny vrch Sitno s jeho rytiermi, naľavo za nami bola obec Krnišov, kde roky pôsobil Andrej Kmeť. Odtiaľ potom odišiel slúžiť do Prenčova.

Vtedy som sa dozvedel, že tam, dolu v lese za jednou dolinkou smerom na Hontianske Nemce, je veľmi starý „Koháryho dub“, ktorý má vyše štyristo rokov. Vtedy som ho ešte neuvidel, podarilo sa mi prísť ku nemu až o mnoho rokov neskôr. Zasadil ho vraj gróf Koháry, ktorý mal sídlo v kaštieli v neďalekom Svätom Antone. Po Panskej ceste od kaštieľa si vraj cez Prenčov k nemu panstvo chodilo na výlety. Nedaleko toho duba boli aj veľké kamene, o ktorých sa vravelo, že sú „bludné“, čiže sa pohybujú stáročiami. Podľa všetkého to boli kamene, ktoré vyvrhlo Sitno, ešte keď bolo sopkou.

Strýčko bol veľmi starý, ale ešte bol čiperný. Keď sme pred jeho domom na Majeri ostali na chvíľku sami, zdvihol veľkú bakuľu, smerom k Sitnu ňou opísal veľký oblúk a povedal mi:
– Vidíš synak, toto všetko bolo kedysi naše. Potom nám to vzali.

Nerozumel som, kto a prečo tak urobil, lebo som zbadal, že strýčko má v očiach slzy a tak som sa radšej na nič nepýtal, zahľadel som sa k Sitnu a mal som taký zvláštny pocit, že toto všetko som už kedysi videl.

.:.
Anton Pižurný
SPRIADANIE MYŠLIENOK

foto a.a. Koháryho dub

Ruka v ruke

12.11.2019

MILÝ MALÝ OMYL Nedávno sa mi stala milá vec. V seneckej Bille v rade pred pokladňou si neznáme, asi štvorročné dievčatko v halloweenskom kostýme vložilo svoju drobnú rúčku do mojej dlane. viac »

U svätého Mikuláša

10.11.2019

Raz sme išli na cintorín pri chráme Svätého Mikuláša, kde kedysi slúžieval Kmeť. Z kostola znel spev. Opatrne som chytil veľkú mosadznú kľučku na dverách, stlačil ju a vošiel som dovnútra. viac »

SR Nemecko november89 Berlínsky múr pád výročie oslavy

Čaputová: V slovenskej justícii nastáva 'očistné obdobie'

12.11.2019 23:41

Som veľmi rada za to, že veci, ktoré neboli pozitívne, sa, dúfam a verím, lepšia, povedala slovenská prezidentka v Prahe v špeciálnom vydaní programu Fokus Václava Moravca.

Donald Trump

Trump hovorí o 'hrozných' obchodných bariérach v EÚ

12.11.2019 23:08

Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval obchodnú politiku Európskej únie, ktorá je vraj v mnohých smeroch horšia ako v prípade Číny.

Bosna / migranti /

Pohraničná polícia v Bosne nedokáže čeliť tlaku migrantov

12.11.2019 23:03

Šéf bosnianskej polície prirovnal ochranu 1600 kilometrov dlhých bosnianskych hraníc, ktoré sa tiahnu pozdĺž frekventovanej migračnej cesty do Európy, k "sizyfovskej práci".

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

Anton Pižurný

Len ten, kto vidí neviditeľné, ten dokáže prežiť v nemožnom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,284
Celková čítanosť: 2308765x
Priemerná čítanosť článkov: 1798x

Autor blogu

Kategórie