…..Nakoniec umiestnil na podošvu opätok – obsadz. Tie sme dosť často vyrábali my, deti. Spodný základný diel nám urobil z podrážkovej kože v potrebnej veľkosti a naň sme priliepali a pribíjali zvyšky kože.
Museli do seba zapadať asi tak, ako dnešné lego. Veru sme sa aj hnevali, keď kamaráti na nás pokrikovali: „Šuster – smrdíš pofom“, toto lepidlo malo zvláštny zápach a pri našej „zručnosti“ sme si poriadne dolepili prsty aj šaty.
Z hotovej topánky otec vybral kopyto, (Kopýt mal niekoľko párov. Väčšie či menšie, s vysokým priehlavkom alebo nízkym. Budúca obuv bola vytvarovaná presne podľa kopyta.) kraje podrážky vytvaroval špeciálnym nožom „knajpom“, namazal ich obuvníckym voskom, ktorý si zohrieval nad sviečkou alebo malou lampôčkou „pipinkou“ a zvláštnym želiezkom ho nanášal na okraje podošvy. (Po materiál – hlavne kože – chodieval do Štiavnice. Ráno sadol na bicykel a na obed bol doma. Kože mal uviazané vzadu na nosiči. Priniesol nám vždy po jednom rožku, alebo balík „cukrkandla“ – kúsky zemiakového cukru.) Nakoniec topánky namazal krémom „Erdalom“, vyleštil ich a znaleckým pohľadom zhodnotil, či sa mu práca vydarila. Bol spokojný so svojím výrobkom, lebo si začal hvízdať a pospevovať pesničku, ktorú sa naučil v prvej svetovej vojne:
„Soldátušky lyde molodyje/kdeže vaše deti? – Naše deti bomby a granáty/ej to naše deti./Soldátušky lyde molodyje/- kdeže vaše ženy? – Naše ženy ružjo zaražony/ej to naše ženy/…Spieval veľmi pekne a rád. V kostole pri bohoslužbách bol prvým spevákom. V tom čase sa bohoslužby u katolíkov odbavovali v latinskom jazyku. Nie raz pri práci odspieval celé pohrebné obrady. „Miserere mei Deus“ – Zmiluj sa nado mnou Bože, alebo ďakovnú hymnu „Te Deum laudamus“ – Teba Bože chválime.
V predveľkonočnom období odspieval celé Pašie.
Nie vždy však robil len nové výrobky. Kožené čižmy boli dosť drahé, preto si ich ľudia dávali opravovať. Hneval sa, keď niektorý gazda priniesol na jar opraviť čižmy a nevybral z nich slamu, ktorú. v nich mal ako tepelnú izoláciu. Viete si predstaviť, ako asi vyzerala. Obyčajne sa čižmy „kapušovali“. Čižmy natiahol na železný podstavec so železným kopytom, podošvu do polovice odtrhol od vrchnej časti, ktorú nahradil novou kožou, podošvu znova pribil a čižmy zasa vyzerali ako nové.
.:.
(c) Janka Pižurná
Spriadanie myšlienok
Celá debata | RSS tejto debaty